Kolka wątrobowa

Silne dolegliwości okolic brzucha mogą świadczyć o jednej z kilku dolegliwości. Najczęściej jest to kolka jelitowa, kolka wątrobowa lub kolka nerkowa. Kolka wątrobowa, zwana inaczej kolką żółciową, to schorzenie, które dotyka najczęściej osoby po 40. roku życia, chociaż nie jest to regułą. Można ją rozpoznać po kilku bardzo charakterystycznych objawach.

Objawy kolki wątrobowej

Objawem kolki wątrobowej jest silny ból, który pojawia się nagle, pod żebrami, po prawej stronie i może promieniować do prawej łopatki. Napad kolki wątrobowej jest efektem skurczów pęcherzyka żółciowego. Taki napad trwa bardzo często kilka godzin i zwykle powiązany jest z wydalaniem żółci. Jeśli chodzi o inne dolegliwości towarzyszące kolce wątrobowej, można do nich zaliczyć wzdęcia i zgagę, ale także nudności i wymioty.

Przyczyny kolki wątrobowej

Główną przyczyną kolki wątrobowej jest dieta bogata w tłuszcz. Spożywanie tłustych pokarmów prowadzi do wydzielania się cholecystokininy. Ten hormon wpływa na pojawianie się skurczów woreczka żółciowego. Tłusta dieta prowadzi oprócz tego do pojawiania się problemów z nadwagą. W wyniku nadwagi w organizmie zaczyna zalegać cholesterol. Jego złogi trafiają z kolei do woreczka żółciowego. Związana z tym faktem kamica żółciowa bardzo często prowadzi do ataków kolki wątrobowej.

Jak rozpoznawana jest kolka wątrobowa?

Kolka wątrobowa rozpoznawana jest na podstawie USG jamy brzusznej. Dzięki takiemu badaniu możliwe jest wykrycie kamieni żółciowych zgromadzonych w pęcherzyku żółciowym i w drogach żółciowych. Równie skuteczne jest badanie endoskopowe ultrasonograficzne. Pozwala ono nie tylko na dokładne zobrazowanie tego, co dzieje się w drogach żółciowych, ale także jednocześnie na usunięcie zalegających w drogach żółciowych złogów.

Jak poradzić sobie z kolką wątrobową?

W leczeniu dolegliwości związanych z kolką wątrobową stosuje się bardzo często czopki przeciwbólowe i rozkurczowe. Osoby dotknięte kolką wątrobową z powodzeniem stosują również takie leki, jak paracetamol lub leki zawierające ibuprofen oraz leki rozkurczowe. Oprócz tego można wyróżnić kilka domowych sposobów na kolkę wątrobową. Ulgę w dolegliwościach może przynieść m.in. ciepły kompres położony na brzuch oraz stosowanie właściwej diety. W trakcie ataku kolki wątrobowej nie jest wskazane spożywanie pokarmów o stałej strukturze. Zalecane są posiłki w formie zup i kleików. Również niebezpieczne może być spożywanie słodzonych napojów i soków owocowych. Mogą one drażnić układ pokarmowy.

Czy można zapobiec kolce wątrobowej?

Kolce wątrobowej można zapobiec, stosując dietę ubogą w tłuszcze oraz sprzyjającą ograniczeniu powstawania kamieni żółciowych. Taka dieta jest oparta o produkty białkowe, które znajdują się w niemal każdym spożywanym w trakcie dnia posiłku. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługują chude mięso, ryby, chude mleko oraz sery twarogowe. Jeśli chodzi o przygotowanie obiadów, należy unikać smażenia, a produkty spożywcze piec w folii. W ten sposób uniknie się spożywania nadmiernej ilości tłuszczu.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Kolka wątrobowa

  1. Ala pisze:

    Kolka wątrobowa może być nie tak bardzo dokuczliwa przy ograniczeniu tłuszczów w diecie. Często, a właściwie coraz częściej jemy bardzo tłusto, nawet o tym nie wiedząc, bo wiele potraw jest tak podkręcanych smakowo, że tego tłuszczu nie czuć.

  2. zła pisze:

    To jest jedno, ale druga rzecz to nasze mamy, bo poprzednie pokolenie gotowało bardzo tłusto. Jedzenia zawsze brakowało, więc ludzie ładowali się kaloriami i pozostały nawyki. A potem kolka wątrobowa, nadwaga i wiele innych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − = 13