Rak odbytu

Rak odbytu jest złośliwym guzem, występującym w końcowym otworze przewodu pokarmowego. W największej grupie ryzyka znajdują się osoby, u których wystąpił już w rodzinie tego typu nowotwór, a także osoby uprawiające seks analny bez zabezpieczenia. Co jest pierwotną przyczyną raka odbytu? Jakie są charakterystyczne objawy tej choroby? Jak wygląda leczenie?

Przyczyny raka odbytu

Rak odbytu występuje w końcowym otworze jelita grubego i można go zlokalizować w kanale odbytu lub na jego brzegach. Najczęściej na tego typu nowotwór złośliwy chorują osoby w przedziale wiekowym od 50 do 60 lat.

Na chwilę obecną jeszcze nie wiadomo dokładnie, jakie są przyczyny raka odbytu, ale zaobserwowano czynniki ryzyka, które mają wpływ na wystąpienie tego schorzenia. Do głównych czynników zalicza się uwarunkowania genetyczne, czyli występowanie choroby w rodzinie oraz niektóre choroby o podłożu genetycznym i zapalnym. Do owych chorób należą polipowatość rodzinna, zespół Turcota, zespół Lyncha, zespół Gardnera, choroba Leśniowskiego – Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Okazuje się, że prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się również w przypadku analnych stosunków płciowych bez zabezpieczenia, kiedy to może dojść do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Wirus ten również może przyczynić się do rozwoju tego złośliwego nowotworu.

Do innych czynników ryzyka zalicza się także źle zbilansowaną dietę, która obfituje w przetworzoną żywność, alkohol, tłuszcze i mięso, a brakuje w niej witamin i minerałów z warzyw oraz owoców. Do rozwoju raka odbytu może przyczynić się także otyłość i palenie papierosów.

Objawy raka odbytu

Objawy raka odbytu nie muszą być zauważalne przez chorego, szczególnie we wczesnej fazie choroby. Rak odbytu może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów, a dopiero w zaawansowanym stadium pojawi się krew w kale, biegunki lub zaparcia, kolka jelitowa, krwawienie z odbytu, ból brzucha czy też ból krocza, a także uczucie niepełnego wypróżnienia.
Bardzo istotne jest zgłoszenie się do lekarza przy zaobserwowaniu wszelkich niepokojących zmian, ponieważ tylko prawidłowa diagnoza daje możliwość podjęcia odpowiedniego leczenia. Okazuje się, że krew w kale czy też krwawienie z odbytu i uczucie niepełnego wypróżnienia nie muszą oznaczać raka odbytu. Ponieważ tego typu objawy towarzyszą także żylakom odbytu.

Leczenie raka odbytu

W celu uzyskania diagnozy, lekarz ogląda okolice odbytu oraz przystępuje do wykonania badania proktologicznego, czyli badania odbytu palcem. Jeśli wyczuje on niepokojące guzki, to kieruje pacjenta na dodatkowe badania – retroskopia czy też kolonoskopia.

Leczenie raka odbytu polega na wycięciu odbytu za pomocą wycięcia miejscowego, resekcji przedniej z pozostawieniem zwieraczy lub kolostomii. Kolostomia polega na wycięciu brzuszno – kroczowym z wytworzeniem sztucznego odbytu w jelicie grubym w celu umożliwienia choremu wydalania treści jelitowej. Wybór metody leczenia należy od wielkości guza, jego odległości od brzegu odbytu oraz głębokości naciekania.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Rak odbytu

  1. Marian pisze:

    O chorobie tego Leśniowskiego często mówili w serialu House M.D. może przestrzegali w pewien sposób Polaków o tym!? Znam osoby które miały hydrokolonoterapię. Czy to się łączy z tą kolostomią jakkolwiek?

  2. pytajnik pisze:

    Wszędzie piszą, że nie wiadomo jakie są przyczyny raka. Rak odbytu nie jest inny – też nie wiadomo dlaczego się zaczyna. Ale skoro nie wiadomo, to skąd wniosek lekarzy, że są przyczyny genetyczne? To takie słowo wytrych, jak nie wiedzą skąd się biorą nowotwory, to piszą zawsze, że na pewno zostały odziedziczone. A Adam odziedziczył od Ewy czy od kogo????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2