Choroba Bowena

Choroba Bowena jest przedinwazyjną postacią raka skóry. Chociaż nowotwór ogranicza się do błony podstawowej naskórka, to w przypadku braku leczenia może zacząć się przemieszczać do głębiej położonych tanek czy też dawać przerzuty do węzłów chłonnych, kości lub nawet mózgu. Co jest przyczyną choroby Bowena, jakie są objawy i jak wygląda jej leczenie?

Czym jest choroba Bowena i jakie są jej przyczyny?

Choroba Bowena to jedna z postaci raka przedinwazyjnego. Oznacza to, że komórki nowotworowe nie przenoszą się poza błonę podstawną naskórka, czyli nie atakują głębiej leżących tkanek. Niestety obecność raka przedinwazyjnego wiąże się z ryzykiem jego przekształcenia się w postać inwazyjną, gdzie komórki nowotworowe przekraczają podstawną błonę naskórka i naciekają na obszary skóry właściwej. Choroba Bowena zwykle występuje u osób po 60 roku życia i najczęściej ofiarami padają kobiety. Przebieg choroby jest wieloletni oraz łagodny.

Przyczyny choroby Bowena to permanentna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, długotrwały kontakt z rakotwórczymi substancjami, zakażenie brodawczakiem ludzkim, przewlekłe choroby skóry oraz immunosupresja.

Objawy choroby Bowena

Najczęściej objawami choroby Bowena są zmiany na skórze lub w błonach śluzowych, które mają zróżnicowany obraz morfologiczny. Zwykle zmiany te występują w postaci pojedynczych lub mnogich ognisk od 1 do 3 cm, które są wyraźnie odgraniczone od zdrowej powierzchni skóry. Zmiany te mają sinobrunatne lub czerwonobrunatne zabarwienie, a ich powierzchnia jest gładka i lśniąca lub zrogowaciała i pokryta łuskami czy też strupami.

Powierzchnia zmian jest zazwyczaj uniesiona powyżej poziomu skóry zdrowej, a w miarę powiększania się, może ona przyjmować nieregularne kształty. W centrum brunatnoczerwonej powierzchni najczęściej pojawiają się nadżerki. Jeśli dojdzie do owrzodzenia w obrębie zmian, to może to świadczyć o progresji raka przedinwazyjnego w raka inwazyjnego.

Chociaż choroba Bowena dotyka głównie skórę kończyn i tułowia, to może obejmować także kark, małżowinę uszną oraz palce rąk. Wyróżnia się też odmianę choroby Bowena – erytroplazja Queyrata, która występuje na łonach śluzowych narządów płciowych.

Leczenie choroby Bowena

Skutecznymi metodami leczenia choroby Bowena są krioterapia, laseroterapia, chirurgiczne usunięcie zmiany, stosowanie maści 5% z 5 – fluorouracylem lub imikwimodem oraz terapia fotodynamiczna.

Jeśli chodzi o krioterapię, to polega ona na niszczeniu zmienionych tkanek za pomocą niskich temperatur. Po nałożeniu na zmiany ciekłego azotu dochodzi do bezpośredniego uszkodzenia komórek w obrębie zmiany chorobowej. Z kolei laseroterapia wykorzystuje laser CO2. Natomiast terapia fotodynamiczna polega na naświetlaniu chorego obszaru skóry, która została wcześniej potraktowana środkiem fotouczulającym. Oprócz wyłyżeczkowania z elektrokoagulacją skuteczne jest także zastosowanie radioterapii.

W celu postawienia diagnozy, lekarz zleca wykonanie badania dermatoskopowego oraz histopatologicznego, a czasami potrzebne okazuje się też badanie wiruoslogiczne. Aby nie doszło do rozwoju choroby, warto na bieżąco obserwować wszelkie pojawiające się na skórze zmiany, aby móc w porę zainterweniować.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


One comment on “Choroba Bowena

  1. Edek pisze:

    Jeżeli byśmy byli bardziej poinformowani o takich chorobach moglibyśmy się ratować. Czy są jakieś ratunki przed rakiem prostaty albo początkiem raka nerek. I tak w to nie wierze. Boję się tak bardzo wszystkiego! Dobrym rozwiązaniem może będą warzywa i owoce, to poprawi nam sprawność?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 4