Rak ustnej części gardła

Wśród nowotworów, których ilość przypadków z roku na rok wzrasta, znajduje się rak ustnej części gardła. Związane z nim dolegliwości są bardzo przykre dla chorej osoby, ponieważ dotykają ją problemy z przełykaniem śliny, spożywaniem posiłków, a niekiedy także z oddychaniem. O raku ustnej części gardła mówimy wtedy, gdy nowotwór atakuje tylną część języka, tylną ścianę gardła, migdałki lub miękkie podniebienie.

Przyczyny raka ustnej części gardła

Chociaż wśród głównych przyczyn raka ustnej części gardła wyróżnia się palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu, coraz częściej ten nowotwór dotyka osoby zarażone wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest on więc także związany z brakiem odpowiedniej higieny oraz z niebezpiecznymi zachowaniami w trakcie kontaktów seksualnych. Co ciekawe, na raka ustnej części gardła znacznie częściej zapadają mężczyźni. Statystyki pokazują, że ten nowotwór atakuje 3 razy więcej mężczyzn niż kobiet.

Objawy raka ustnej części gardła

Głównym objawem raka ustnej części gardła jest bardzo silny ból przy przełykaniu śliny przez co często mylony jest on z różnego rodzaju infekcjami i wirusami. Nowotwór można jednak odróżnić od takiej infekcji bądź wirusa przez to, że towarzyszą mu dodatkowo bardzo charakterystyczne odczucie obecności ciała obcego w jamie ustnej oraz widoczne objawy zewnętrzne w postaci powiększonych węzłów chłonnych na szyi. Są to pierwsze objawy raka ustnej części gardła. Gdy jego stadium jest już zaawansowane, dochodzi do nich problem z przełykaniem pokarmów, nieprzyjemny zapach ust, a w skrajnych przypadkach także szczękościsk. Dlatego tak niezwykle istotne jest odpowiednio szybkie zareagowanie na jego pierwsze objawy.

Diagnozowanie raka ustnej części gardła

Diagnozowanie raka ustnej części gardła dokonuje się przez biopsję zmienionego chorobowo wycinka ustnej części gardła w trakcie endoskopii. Oprócz tego do celów diagnostycznych stosuje się często także tomograf nakierowywany na szyję i głowę oraz ultrasonografię. Ta ostatnia metoda diagnozowania pełni głównie rolę pomocniczą, ponieważ za jej pomocą sprawdza się stan węzłów chłonnych zlokalizowanych na szyi.

Leczenie raka ustnej części gardła

Leczenie raka ustnej części gardła jest uzależnione od stadium nowotworu. W pierwszym jego stadium, gdy atakuje on węzły chłonne, stosuje się radioterapię. Równie skuteczne są oprócz tego zabiegi chirurgiczne. Gdy nowotwór jest już jednak zaawansowany, jedyną metodą jego leczenia, jest stosowanie agresywnej dla organizmu chemioterapii kilkoma specyfikami naraz lub połączenia chemioterapii z radioterapią czyli chemioradioterapii. W przypadku gdy przyczyną raka ustnej części gardła jest wirus brodawczaka ludzkiego, rokowania są dość dobre, o ile osoby chore nie palą papierosów. Zazwyczaj w takiej sytuacji nowotwór raka ustnej części gardła nie stanowi tak poważnego zagrożenia dla organizmu i można go leczyć poprzez radioterapię bądź drobne zabiegi chirurgiczne.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Rak ustnej części gardła

  1. Agnieszka pisze:

    Jak palicie papierosy i macie przy tym nosicielstwo HPV, to możecie już zacząć pakować się do szpitala. Mojej siostrze ciągle powtarzałam, że to jest mordercze połączenie, ale przecież ona pali bo lubi i inne takie bajaderki. A potem okazuje się, że jest już za późno na leczenie. To znaczy można je zacząć, ale ona właśnie zaczęła – paliatywne! Jak ktoś nie wie co to znaczy, to niech sobie sprawdzi, ale ja teraz będę wszystkich i wszędzie przestrzegać przed rakiem ustnej części gardła.

  2. Masza pisze:

    Kurcze, trochę się przestraszyłam tych opisów… Wszystko wskazuje na to, że jestem w grupie ryzyka zakażeniem wirusem HPV. Na szczęście na stronie http://e-wenerolog.pl/ są te testy, które można wykonać w domu. To znaczy wysłać do laboratorium i oni zrobią. Mam już za sobą i z niecierpliwością czekam na wynik. W sumie jak nie będę nosicielką to chyba pomyślą o szczepionce, bo jestem jeszcze w miarę młoda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 77 = 85