Test HPV

Wirus HPV to choroba przenoszona drogą płciową, zakażenie dotyczy ok. 50% aktywnych seksualnie osób. Istnieją setki różnych szczepów tego wirusa, z czego najbardziej niebezpieczne (wysokogoenne) prowadzą do nowotworów – raka szyjki macicy, prącia i odbytu. W niektórych przypadkach HPV objawia się wystąpieniem charakterystycznych zmian skórnych  – kłykcin kończystych, które umiejscowione są zazwyczaj w pachwinach, na sromie, w pochwie, okolicy odbytu, prącia, rzadziej jąder. HPV można zarazić się poprzez stosunek analny, waginalny oraz oralny. Niektórzy nosiciele wirusa nie mają żadnych objawów. Jak można uchronić się przed zarażeniem, co zrobić by go wykryć i gdzie skierować się, by podjąć leczenie?

ZAKAŻENIE HPV – PROFILAKTYKA

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zarażenia jakąkolwiek chorobą weneryczną jest oczywiście wstrzemięźliwość seksualna, jednak istnieją przesłanki pozwalające sądzić, że zarażenie wirusem HPV może nastąpić także poprzez dzielenie przyborów higienicznych z osobą zarażoną, korzystanie z toalet publicznych, basenów. Warto także zauważyć, że wstrzemięźliwość seksualna nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie, toteż jest odradzana. Istnieje ryzyko, że nasz partner zarazi się wirusem HPV od poprzednich partnerów, co może uczynić go nosicielem. Skutecznym sposobem chroniącym do pewnego stopnia przed przeniesieniem się wirusa jest stosowanie prezerwatyw. Oprócz tego, warto przed współżyciem z nowym partnerem wykonać testy na obecność wirusa HPV w organizmie, co pomoże w zabezpieczeniu się przed zachorowaniem.

DLA KOGO TEST HPV?

Test na obecność wirusa HPV powinny wykonać wszystkie osoby, które mają za sobą przygodne kontakty seksualne lub też wiedzą, że ich partner jest lub może być nosicielem. W takim wypadku test powinni wykonać obaj partnerzy. Poza tym, badanie na obecność wirusa jest zalecane kobietom w ciąży. Koniecznie trzeba zrobić test, jeśli w obrębie narządów płciowych zauważymy niepokojące zmiany – krosty, niewielkie guzki, które mogą, choć nie muszą być spowodowane wirusem HPV (mogą także pojawić się w wyniku kiły, dlatego konieczne jest wykluczenie wszystkich możliwości). Test na HPV może także rozwiać wszelkie wątpliwości w przypadku pociech osób będących nosicielami choroby – jeśli dziecko ma charakterystyczne objawy (między innymi brodawczaki krtani), warto zakupić zestaw testowy.

JAK WYKONAĆ TEST NA HPV?

Test na HPV można nabyć w sprzedaży internetowej. W sprzedaży dostępne są testy oznaczające większość istniejących typów wirusa (te wysoko- i niskogenne). Gdy już zakupimy test, musimy zdecydować, czy chcemy sami pobrać wymaz, czy powierzyć to zadanie wykwalifikowanemu personelowi medycznemu. Próbkę do badań pobiera się z narządów płciowych lub miejsc, w których wystąpiły kłykciny (jeżeli takie istnieją). Istnieje też możliwość pobrania wymazu z jamy ustnej. Taka próbka powinna zostać dostarczona do odpowiedniego laboratorium, które zbada ją pod kątem HPV. Wyniki dostępne są szybko i zawierają przejrzyste informacje o wyniku (jeśli jest dodatni, oznaczony zostaje również szczep wirusa, z jakim mamy do czynienia). Cena testu na HPV zależy od ilości typów wirusa, jakie jest on w stanie oznaczyć, waha się w przedziale 150-300 złotych. Warto jednak zainwestować, jeśli chodzi o nasze zdrowie, może nawet życie.

DLACZEGO WARTO WYKONAĆ TEST?

Im wcześniej wykryjemy wirusa, który może przyczynić się do powstania nowotworu, tym skuteczniej możemy zahamować jego rozwój. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, u których zakażenie wirusem HPV nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Dzięki testom, osoby te mają możliwość sprawdzenia, czy coś im dolega. To duży krok w leczeniu wszelkich schorzeń, nie tylko tych wenerycznych

LECZENIE HPV

Wirus HPV jest nieuleczalny. Oznacza to, że nawet, jeśli nie wykazujemy żadnych objawów zakażenia, już do końca życia pozostajemy nosicielami tej choroby. Zwalczyć można natomiast kłykciny kończyste, które są ściśle powiązane z wirusem. Długość i metoda leczenia zależy głównie od rozległości zmian, wieku pacjenta, rzadziej od jego płci. Najpopularniejsze sposoby to:

  • krioterapia, która polega na wymrożeniu powstałych zmian;
  • laseroterapia, która polega na laserowym usunięciu kłykcin;
  • zabiegi chirurgiczne, czyli wycięcie zmian z miejscowym znieczuleniem;
  • farmakologia – użycie maści, tabletek, których zadaniem jest zahamowanie rozwoju nowych zmian oraz usunięcie już istniejących.

Metody te bywają bolesne, ważna jest również systematyczność – aby w pełni wyzdrowieć trzeba również stosować się ściśle do zaleceń lekarza. Dzięki temu po kłykciach nie będzie śladu już po kilku miesiącach.

Wirus HPV nie jest powodem do wstydu i zamknięcia się w sobie. Podstawowym krokiem powinien być zakup testu na HPV, który pozwoli nam rozwiać wszelkie wątpliwości. Następnie, jeśli wynik okaże się pozytywny, należy bezzwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Wszyscy dotknięci tą przypadłością powinni regularnie kontrolować się u lekarzy specjalistów (ginekologa w przypadku kobiet i urologa, w przypadku mężczyzn) aby monitorować, czy w obrębie narządów płciowych nie rozwija się nowotwór.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


One comment on “Test HPV

  1. Dorota pisze:

    Tutaj można zamówić test na HPV: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/choroby-przenoszone-droga-plciowa/hpv/test-na-hpv/
    Szybko i dyskretnie, więc żadna sąsiadka głupich pytań zadawać nie będzie. Przychodzi w normalnej przesyłce i sama sprawdzasz czy masz wirusa HPV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

37 + = 46