Grudkowatość bowenoidalna

Grudkowatość bowenoidalna jest chorobą przenoszoną drogą płciową, a wywołuje ją wirus brodawczaka ludzkiego. Niektóre szczepy HPV powodują powstawanie brodawek, które prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy. Okazuje się, że stan przedrakowy, którym jest grudkowatość bowenoidalna, może przejść w raka kolczystokomórkowego prącia czy też sromu.

Czym jest wirus HPV i jak wyglądają objawy grudkowatości bowenoidalnej

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, którym zarażonych jest około 630 milionów osób na całym świecie, w tym zakażonych jest aż 80% kobiet przed 50. rokiem życia. Warto wiedzieć, że grudkowatość bowenoidalna jest stanem przedrakowym, natomiast HPV może powodować nowotwór, którego wyleczenie jest możliwe, jeśli zostanie on wcześnie wykryty.

Chociaż większość wirusów brodawczaka ludzkiego nie jest groźna, a zakażenie nimi przebiega bezobjawowo i mija samoistnie, to niestety około 30 typów odpowiada za infekcje narządów moczowo – płciowych u obu płci. Niektóre szczepy wirusa HPV przyczyniają się do powstawania brodawek na narządach płciowych, czyli tzw. kłykcin kończystych. Część z nich może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

Do zakażenia może dojść w czasie uprawiania seksu, do czego wystarczy nawet jeden stosunek z zarażoną osobą. Niebezpieczny jest nawet seks oralny czy petting. Dzieje się tak, ponieważ wirus HPV ukrywa się w komórkach naskórka oraz nabłonka, a nie we krwi, więc do zarażenia może dojść nawet u noworodków. Niestety większość zakażeń przebiega bezobjawowo, a dodatkowo wirus może się rozwijać dopiero po upływie kilkunastu lat od zakażenia. Dlatego też tak ważne jest regularne badanie się, aby wykryć obecność wirusa HPV.

Objawami klinicznymi są brodawki narządów moczowo-płciowych. Mogą one być płaskie, wypukłe lub w kształcie kalafiorowatych guzków. Grudkowatość bowenoidalna objawia się różowymi lub lekko brunatnymi zmianami grudkowatymi. U mężczyzn pojawiają się na żołędzi, a u kobiet na wargach sromowych. Może wystąpić niewielki świąd.

Przyczyny grudkowatości bowenoidalnej

Przyczyny pojawienia się zmian przednowotworowych typu grudkowatość bowenoidalna mogą być różne, ale najczęściej są nimi wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, częste zmienianie partnerów seksualnych, współżycie z partnerami preferującymi kontakty seksualne z wieloma partnerkami, niski poziom higieny osobistej, doustna antykoncepcja hormonalna, niedobór witaminy A, osłabiony system immunologiczny, niedbałość o własne zdrowie oraz palenie papierosów.

Leczenie grudkowatości bowenoidalnej i zapobieganie jej

Leczenie grudkowatości bowenoidalnej polega na usunięciu zmian chirurgicznym lub przy użyciu krioterapii, lasera CO2, elektrokoagulacji.

Najskuteczniejszą metodą w leczeniu zmian nowotworowych jest profilaktyka, czyli wykonywanie badań cytologicznych, kolposkopowych czy też skringowych. Diagnozę HPV potwierdza też badanie mikrokolpohisteroskopowe.

Zmiany powstałe na skutek wirusa HPV najczęściej ulegają remisji samoistnie lub dzięki leczeniu przeciwzapalnemu czy też hormonalnemu. W przypadku dużego stopnia zawansowania może być konieczna konizacja szyki macicy, a w przypadku nowotworów złośliwych – radykalne usunięcie macicy wraz z węzłami chłonnymi miednicy mniejszej. Czasami leczenie uzupełniane jest radioterapią oraz chemioterapią.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Grudkowatość bowenoidalna

  1. Borko pisze:

    Moja znajoma miała grudkowatość, jej mąż uznał że go zdradziła. Rozwiedli się – okazało się potem, że to on ją zaraził. Miał kłykciny kończyste.

  2. Ziuta pisze:

    Mówili coś ostatnio o tym wirusie HPV w telewizji. Ale o takich rzeczach jak leczenie krioterapią nie było wspomnienia ani słowem! Straszne i obleśne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

87 + = 88