Rak prącia

Rak prącia jest stosunkowo rzadko spotykanym nowotworem. Stanowi on – według różnych statystyk – 0,5% nowotworów. Brak reakcji na zmiany, które pojawiają się w miejscach intymnych oraz niewykonywanie regularnych badań pod kątem HPV przez osoby aktywne seksualnie, może doprowadzić do sytuacji, w której rak prącia zostanie wykryty już w zaawansowanym stadium, co znacznie utrudni jego leczenie.

Rak prącia rozwija się najczęściej u starszych mężczyzn, choć w przypadku skrajnych zaniedbań, można go także spotkać u mężczyzn w średnim wieku.

Przyczyny raka prącia

Rak prącia jest najczęściej wywoływany przez wirusa brodawczaka ludzkiego (czyli wirusa HPV) typu 16 oraz typu 18. Czynnikiem zwiększającym ryzyko jest oprócz tego brak odpowiedniej higieny osobistej. Nowotwór prącia ma ułatwioną drogę rozwoju także w przypadku występowania przewlekłych stanów zapalnych i urazów prącia, a także u osób palących lub chorujących na białaczkę. Co niezwykle ciekawe, u osób, które poddają się obrzezaniu, ryzyko wystąpienia raka prącia jest znacznie mniejsze.

Objawy raka prącia

Jeśli chodzi o pierwsze objawy raka prącia, zalicza się do nich bóle i swędzenie pachwin, a także bóle pojawiające się podczas oddawania moczu. Dodatkowo żółądź prącia może być zaczerwieniony, a z genitaliów będzie unosił się nieprzyjemny zapach. Często na różnych elementach prącia pojawiają się także niewielkie, płaskie stwardnienia oraz szarobiałe lub czerwone plamy. Takie objawy są niestety bagatelizowane. Brak wizyty u lekarza w odpowiednim czasie może doprowadzić do zaatakowania przez nowotwór ciała jamistego oraz przerzutów do węzłów chłonnych w pachwinach.

Leczenie raka prącia

Podstawową metodą leczenia raka prącia jest leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu guza, a niekiedy także niektórych węzłów chłonnych w pachwinie. W części bardziej zaawansowanych przypadków konieczna jest niestety amputacja prącia. Wykonuje się ją wtedy, gdy rak głęboko wrósł w prącie. Istnieje kilka odmian chirurgicznego leczenia raka prącia. Oprócz prostego wycięcia guza za pomocą narzędzia chirurgicznego, stosuje się także laser oraz kriochirurgię.

Zdarza się także, że rak prącia leczy się za pomocą chemioterapii miejscowej lub układowej. Chemioterapia miejscowa stosowana jest w formie leku, który aplikowany jest bezpośrednio na skórę przez kilka tygodni. Jest ona jednak skuteczna tylko w przypadkach raka, który objął jedynie naskórek. Jeśli chodzi natomiast o chemioterapię układową, polega ona na stosowaniu kilku środków farmakologicznych różnego rodzaju i stosuje się ją po leczeniu chirurgicznym raka prącia, który zaatakował węzły chłonne lub też przed leczeniem operacyjnym, by móc złagodzić objawy nowotworu i doprowadzić organizm do stanu, w którym można zastosować metody chirurgiczne.

Sposób leczenia jest uzależniony od konkretnego przypadku. Po zastosowaniu odpowiedniej metody leczenia, pacjent poddawany jest obserwacji. Bardzo istotne jest to by ściśle przestrzegać terminów kontroli lekarskich. W ten sposób można w porę zareagować, gdy nowotwór będzie powracał.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


5 comments on “Rak prącia

 1. Mietek pisze:

  Prawda jest taka, że każdy facet musi zdać sobie sprawę z tego iż jego może go to spotkać! Wcześniej czy później należy dla własnego bezpieczeństwa zgłosić się do lekarza aby nas „sprawdził”.

  • Profilaktyk pisze:

   Ja to wie, ty to wiesz, ale pozostaje nam jedynie krzyczeć w internecie. No chyba, że chcesz wyjść też na ulice 😉 Prawda jest taka, że badań profilaktycznych w Polsce się praktycznie nie przeprowadza. Rak prącia wcale nie jest tak rzadki, tylko początkowo bezobjawowy, a potem jest już za późno. Zwłaszcza faceci, którzy mieli kilka partnerek (czyli praktycznie każdy normalny) powinni sprawdzić czy nie są nosicielami HPV bo to może się źle skończyć.

   • wjs pisze:

    gadasz głupoty. Co roku na raka prącia w Polsce choruje ok 260 osób (więc bardzo niewiele). Jedna z głównych przyczyn to nieleczona stulejka, brak higieny.. W internecie jak zwykle same pesymistyczne informacje……. mając HPV umrzesz!! rety ogarnijcie sie.. najlepiej zamknąć się w słoiku z próżnią.. Kretynizm.

 2. lkr pisze:

  wiekszośc społeczeństwa ma HPV więc nie gadajcie głupot. Panikujecie ze wszystkim jak to na internecie. jestem nosicielem i mam to w dupie.

 3. lkr pisze:

  tym bardziej że HPV sam ulega wyleczeniu w większosci przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + = 15