Pierwsza wizyta u trychologa – sprawdź co warto o niej wiedzieć.

Trychologia to dziedzina nauki wciąż mało znana w Polsce, jednak jej popularność rośnie z miesiąca na miesiąc. Stosunkowo młoda nauka przybyła do nas z innych krajów europejskich, a Skandynawia uważana jest za lidera wśród liczby gabinetów trychologicznych. Trycholog to specjalista zajmujący się diagnozą oraz leczeniem chorób skóry głowy oraz włosów. Niewiele osób wie, że każde nadmierne wypadanie włosów  oprócz łysienia androgenowego jest stanem wymagającym badania trychologicznego.

Kiedy warto udać się do trychologa?

Specjalista zajmuje się różnorodnymi schorzeniami owłosienia i skóry głowy. Warto również odbyć wizytę u trychologa aby sprawdzić czy stosujemy odpowiednią pielęgnację, czy nie potrzebujemy dodatkowej suplementacji wspomagającej wzrost włosów oraz aby zapobiec ewentualnym problemom skórnym.

Do trychologa należy się udać jeżeli zauważymy choćby jedną z następujących nieprawidłowości:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • uporczywy łupież
  • stany zapalne skóry głowy
  • ranki na głowie
  • krosty na skórze głowy
  • rozdwajanie włosów
  • osłabienie włosów
  • łysienie
  • przesuszenie włosów
  • słaby wzrost włosów

Jak wygląda badanie włosów?

Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu zdrowotnego pacjenta, trycholog przejdzie do badania włosów. W pierwszej kolejności obejrzy skórę głowy pacjenta oraz włosy, oceniając ich stan oraz postanowi o dalszych metodach diagnostycznych, takich jak trichoskopia oraz trichogram. Trichoskopia polega na obejrzeniu skóry głowy przy użyciu profesjonalnego dermatoskopu lub dermatoskopu, urządzenia typowo dermatologicznego. Jest to badanie nieinwazyjne, ale pozwalające ocenić z dużym prawdopodobieństwem czy wypadające włosy są problemem kosmetycznym czy medycznym. Przyczyny wypadania włosów diagnozowane są również dzięki trichogramowi. Jest to zabieg, który pozwala na obejrzenie włosów i ich cebulek w ponad 200-krotnym powiększeniu pod mikroskopem. Aby przeprowadzić badanie, trycholog pobiera z głowy pacjenta około 100 włosów. Dzięki temu zabiegowi jest on w stanie stwierdzić ile włosów znajduje się w fazie wzrostu, co ma ogromny wpływ na diagnostykę nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia.

Podczas pierwszej wizyty u specjalisty warto mieć ze sobą wyniki badań krwi. Skróci to czas, jaki będzie niezbędny do przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Jeżeli chcemy przedstawić trychologowi komplet badań, powinniśmy wykonać następujące:

  • morfologia OB/CRP, witamina B12 i ferrytyna, poziom żelaza, miedzi, cynku oraz elektrolity
  • badania hormonalne – LH, FSH, estrogen, androstendion, progesteron, wolny testosteron, prolaktyna, kortyzol
  • badania tarczycowe -TSH, fT3, fT4, przeciwciała przeciwtarczycowe

Pacjent, który zgłasza się do mnie z wynikami badań krwi, choćby z samą morfologią, może być pewny, że diagnostyka jego schorzenia skróci się o minimum kilkanaście dni. Dlatego też podczas zapisywania danej osoby na wizytę zawsze proszę o wykonanie podstawowych badań krwi oraz zabranie wyników na wizytę – mówi ekspert.

Wypadanie włosów – przyczyny

Przyczyny wypadania włosów, ich osłabienia oraz łamliwości są bardzo różne – włosy są odzwierciedleniem stanu całego organizmu. Zarówno nieprawidłowa dieta,nadmierne odchudzanie, długotrwały stres czy też zmiany hormonalne mogą wpłynąć na stan włosów oraz skóry głowy. Po przeprowadzeniu kompleksowej diagnostyki trycholog będzie wiedział co na wypadanie włosów powinien zastosować konkretny pacjent, jak wzmocnić włosy osłabione oraz jakie zabiegi wzmacniające pacjent powinien odbyć.

Jaka metoda leczenia jest najbardziej skuteczna na wypadające włosy?

Metoda, która cieszy się coraz większą popularnością dzięki swojej wysokiej skuteczności to mezoterapia skóry głowy. Polega na ostrzykiwaniu skóry głowy osoczem bogatotpłytkowym bądź płynem zawierającym wysoko skoncentrowane substancje odżywcze. Zabiegi umożliwiają nie tylko szybki odrost włosów, ale również poprawiają stan skóry głowy, bez względu na przyczyny wypadania włosów. Również wszelkie przyczyny łysienia i ich skutki są możliwe do zniwelowania po odbyciu serii zabiegów mezoterapii.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 − = 22