Jak zniwelować przyczyny łysienia?

Trychologia jest dziedziną kosmetologii, która wyewoluowała wskutek rosnącego zapotrzebowania na skuteczne metody diagnostyczne i terapeutyczne w zakresie chorób skóry głowy oraz wypadania włosów.

Ze względu na fakt, iż przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane, ekspert trycholog musi stosować optymalne testy diagnostyczne oraz wykluczać schorzenia o charakterze ogólnoustrojowym. Trychologia kosmetologiczna, w odróżnieniu od dermatologii zwraca uwagę na to, że nadmierne wypadanie włosów wymaga skutecznego działania miejscowego – oczywiście w połączeniu z niektórymi metodami farmakoterapii dermatologicznej, o ile takowe są konieczne.

Skuteczna trychologia nie istnieje bez diagnostyki. Badanie włosów jest swoistym protokołem diagnostycznym, który składa się z następujących procedur:

 • Trichoskopia – jest to pierwszorzędowe badanie, które pozwala wysoce specyficznie określić przyczyny wypadania włosów. Badanie nie trwa długo i polega na ocenie głowy za pomocą specjalnej kamery (wideodermatoskopu). Wyniki trichoskopii w odniesieniu do klinicznego obrazu łysienia dostępne są dla pacjenta po około miesiącu.
 • Trichogram – niezwykle przydatna procedura, szczególnie w precyzowaniu diagnozy trichoskopowej. Badanie polega na pobraniu 50-100 włosów z różnych okolic głowy i ich ocenie mikroskopowej. Głównym celem procedury jest zdefiniowanie aktualnego cyklu rozwojowego, w którym znajdują się mieszki włosowe.

Po badaniu nic nie stoi na przeszkodzie aby udać sie na leczenie takie jak chociażby to dostępne pod adresem https://www.trojmiasto.pl/drTrycholog-Gdynia-o80012.html.

Łysienie plackowate

Kobieta z łysiejącą plamą

Wypadanie włosów – przyczyny

Specjalistyczna diagnostyka jest nie do przecenienia, szczególnie że przyczyny łysienia mają niezwykle heterogenny charakter. Bardzo ważne jest, aby właściwie zaszeregować istniejącą patologię i upewnić się, czy aby wypadające włosy nie są rewelatorem schorzeń ogólnoustrojowych (np. nowotworu, chorób tarczycy, zaburzeń hormonalnych). Celowe jest więc uzupełnianie badań trychologicznych różnymi metodami laboratoryjnymi.

Łysienia nie można rozpatrywać wyłącznie w kategoriach problemu dermatologicznego – utrata włosów wiąże się bowiem z towarzyszącym obniżeniem poczucia własnej wartości, objawami depresyjnymi, utratą poczucia atrakcyjności i pewności siebie. Od strony somatycznej utrata włosów w sposób nadmierny wskazywać może z kolei na istnienie poważnego problemu zdrowotnego, którego nie można bagatelizować.

– mówi doświadczony trycholog.

Współczesna dermatologia klasyfikuje przyczyny łysienia w następujący sposób:

 • Łysienie androgenowe (najczęstsze!)
 • Łysienie plackowate,
 • Łysienie telogenowe (gł. Kobiety),
 • Łysienie niedoborowe (anemia, choroby tarczycy),
 • Łysienie objawowe (np. cukrzyca),
 • Łysienie polekowe.

Co na wypadanie włosów może nam zaproponować trycholog?

Trycholodzy oprócz myślenia o leczeniu, zwracającą również uwagę na to, jak wzmocnić włosy aby efekty leczenia były jak najszybsze do uzyskania i najbardziej trwałe. W tym celu stosują liczne metody zabiegowe, które skutecznie wspierają preparaty miejscowe i leczenie farmakologiczne. Takie wielowymiarowe postępowanie daje najlepsze efekty. Do najczęściej stosowanych metod zabiegowych zalicza się:

 • Karboksyterapia Reology – zabieg śródskórnego podawania dwutlenku węgla; stymuluje angiogenezę i pobudza odrost włosów,
 • Fototerapia – stosowanie naświetlania promieniami UVA i UVB lub PUVA (UVB + psolaren); niezwykle skuteczne w modulacji odpowiedzi immunologicznej w łysieniu plackowatym,
 • Mezoterapia skóry głowy – niesamowicie skuteczna metoda we wszystkich podtypach łysienia. Mezoterapia polega na śródskórnym podawaniu substancji odżywczych, witamin, cynku, biotyny oraz osocza bogatopłytkowego. W zależności od stosowanych narzędzi można wyróżnić takie metody jak Dermojet, Dermapen oraz klasyczną mezoterapię,
 • Kriomasaż Cryo – S – pobudzenie ukrwienia i stymulacja wzrostu włosów.
Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

49 − = 42