Jak można zarazić się HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego jest dość mocno rozpowszechniony. Do tej pory opisano ponad 100 jego typów, z czego jedynie około 30% powoduje schorzenia układu moczowo-płciowego u kobiet i mężczyzn. Wirus HPV jest odpowiedzialny m.in. za tworzenie się brodawek skórnych, kurzajek, a także kłykcin kończystych czy brodawek narządu rodnego. Typy onkogenne mogą powodować również powstawanie zmian przednowotworowych oraz raka np. szyjki macicy.

Uwaga: Jeśli podejrzewasz, że jesteś zarażony/zarażona wirusem HPV – zamów test PCR na HPV ze > Kliknij <. Test ten wykrywa 37 typów wirusa, włącznie z tymi najabrdziej kancerogennymi – czyli odpowiadającymi za powstawanie nowotworów szyjki macicy oraz raka prącia.

Jak nie zarazić się wirusem HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony jest poprzez kontakt z naskórkiem, co skutkuje powstawaniem kurzajek, bądź brodawek lub drogą płciową w przypadku osób aktywnych seksualnie.

Nie musi jednak dojść do pełnego stosunku płciowego. Do zakażenia prowadzić może bowiem nawet kontakt ze skórą w okolicy narządów płciowych lub krwią. To mężczyźni są rezerwuarem wirusa HPV. Gromadzi się on w nabłonkach męskich dróg płciowych (prącie, cewka moczowa) oraz w gruczole krokowym. Do infekcji dochodzi niekiedy także podczas porodu, gdy matka zaraża wirusem swoje dziecko. Według danych epidemiologicznych prawdopodobieństwo przekazania infekcji HPV typów wysokoonkogennych od zarażonej matki do noworodka w trakcie porodu wynosi nawet około 60%.

Jak można zarazić się HPV? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Głównym źródłem zakażenia jest stosunek seksualny – dopochwowy, oralny bądź analny, zwłaszcza odbyty bez użycia prezerwatywy. Drugim sposobem jest kontakt z narządami płciowymi, a szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy znajdują się na nich otwarte ranki lub kurzajki. Najrzadziej do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z przedmiotami codziennego użytku. Ryzyko infekcji zwiększają wszelkiego rodzaju urazy skórne, nawet niewielkie. Ryzyka zakażenia zwiększa brak odpowiedniej higieny np. w salonie kosmetycznym podczas manicure czy pedicure.

Zarażenie wirusem HPV – kto jest narażony?

Ryzyko zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego dotyczy każdego. Może do niego dojść nawet w przypadku posiadania stałego partnera seksualnego przez całe życie oraz podczas stosowania prezerwatyw. Według szacunków aż 80% kobiet przynajmniej raz w życiu ulega zakażeniu wirusem, który może wywołać raka szyjki macicy. Na szczęście większość zakażeń przebiega w sposób bezobjawowy.

Wirus HPV jest obecny przede wszystkim w wydzielinach płciowych, choć zdarzają się niekiedy przypadki zarażenia w wyniku stosowania ręcznika, bielizny lub akcesoriów seksualnych należącej do chorej osoby. Lekarze wyróżniają grupy zwiększonego ryzyka zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Charakteryzują się one następującymi cechami:

  • wczesną inicjacją seksualną – przed ukończeniem 18. roku życia,
  • częstą zmianą partnerów seksualnych,
  • przebytymi licznymi ciążami i porodami (zwłaszcza w młodym wieku),
  • obecnością innych zakażeń przenoszonych drogą płciową (opryszczka płciowa, chlamydia, wirus EBV, HIV, przewlekłe zakażenie bakteryjne pochwy),
  • paleniem papierosów,
  • niskim statusem socjoekonomicznym,
  • długotrwałym stosowaniem środków antykoncepcyjnych.
Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


9 comments on “Jak można zarazić się HPV?

  1. Ostatni Mohikanin pisze:

    I wszystko zatacza krąg w czasie. Okazuje się, że rozwiązłość seksualna nie prowadzi tylko do AIDS, które obecnie jest głównie w Afryce. Także wiele osób teraz jest narażonych na HPV i związane z nim konsekwencje. Zwłaszcza, że początkowo nie ma żadnych objawów HPV, więc można się zarazić i nawet o tym nic nie wiedzieć.

  2. Ala pisze:

    Ale wirus HPV to nie tylko rozwiązłość seksualna. Chyba, że nazywasz taką np. podanie ręki komuś na przywitanie. Bo może się okazać, że ma on kurzajki, a wcale nie musisz o tym wiedzieć. I co? Jesteś rozwiązły i rozbrykany? Nie można tak szufladkować ludzi, zwłaszcza w kwestiach medycznych, a jeszcze wtedy gdy nawet lekarze nie wiedzą do końca jak pozbyć się wirusa HPV z organizmu człowieka.

  3. liipa pisze:

    „nie można szufladkować ludzi” !!!! Można – jak ktoś się puszcza na prawo i lewo to wiadomo, że na pewno prędzej czy później się zarazi i wirusa będzie rozprzestrzeniał dalej – i wtedy szufladkujemy go jako zwykła szmatę. I tyle.

  4. Bartek pisze:

    Dlaczego nigdzie nie można znaleźć informacji na temat żywotności wirusa HPV poza organizmem czlowieka i co powoduje jego obumieranie. Przy wirusie HIV wiadomo na ten temat wszystko a tutaj nic. Czy medycyna jest w tej kwestii na tak słabym poziomie, że nie można znaleźć odpowiedzi na tak podstawowe pytania???

    • haaPfał pisze:

      Dołączam się do powyższego pytania. Skoro wirus HPV jest tak powszechny i można się zarazić w łatwy sposób to dlaczego jest tak mało informacji czy medycyna postanowiła, że nie jest warty dokładnego i należytego zbadania ? O HIV wiadomo wiele nie od dzisiaj chociaż nie tak łatwo się nim zarazić, a o powszechnym bezobjawowym HPV cisza również w mediach, gdzie kampanie informacyjne jak to było w przypadku HIV…

  5. Łucja C pisze:

    Witam ! Wlasnie wrocilam od lekarza, jestem zarazona tym wirusem. Mialam 3 biopsje. Lekarz mi powiedzial ze na wiele sposobow sie mozna zarazic… a jezeli chodzi o stosunki damsko meskie to mezczyzni zarazaja kobiety, w odwrotna strone to nie dziala…
    Dziwne ale prawdziwe.

    • Psełdo pisze:

      Witam.
      Mam pytanie do ciebie.
      Jeśli kobiety nie mogą zarazić mężczyzny, tak ci powiedział lekarz…
      To jak my mężczyźni się zarażamy.??
      Bo jeśli np. ręczników lub toalety publicznej, to tak samo wy możecie się tak zarazić.
      Wszyscy jesteśmy na to narażeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 1