Wirus HPV – wirus brodawczaka ludzkiego

Wirus HPV to jedno z zagrożeń współczesnego świata. Jego popularność wynika z faktu zmian w społecznym pojmowaniu kontaktów płciowych, które w obecnej rzeczywistości ulegają rozpowszechnieniu, tracąc sztywne granice, związane z moralnymi zasadami. wirus brodawczaka ludzkiego Jako, że zakażenie wirusem HPV dokonuje się drogą płciową, współczesna swoboda seksualna sprzyja jego rozpowszechnianiu.

Co to jest wirus HPV?

Wirus HPV (Human Papilloma Virus) oznacza w polskim tłumaczeniu wirus brodawczaka ludzkiego, który jest jedną z najczęściej występujących chorób układu płciowego zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Wirus ten wywołuje powstawanie brodawek płciowych, zwanych w ginekologii kłykcinami kończystymi. Ich wzrost koniecznie należy skonsultować z lekarzem specjalistą, który zaordynuje odpowiednią terapię, zmierzającą do zniwelowania powstałych zmian skórnych.

Leczenie wirusa HPV

W przebiegu terapii wspomnianego wirusa należy pamiętać, że wiele zakażeń o podłożu wirusowym ustępuje samoistnie, nie pozostawiając po sobie skutków ubocznych. Nie likwiduje to jednak konieczności wizyty u ginekologa w przypadku pojawienia się podejrzenia o zakażeniu wirusem HPV – specjalistyczne badania umożliwiają bowiem postawienie rzetelnej diagnozy, na podstawie której projektowany jest dalszy proces terapeutyczny.

Leczenie w tym przypadku dotyczy głównie konsekwencji zdrowotnych zakażenia – powstałych w jego wyniku zmian skórnych lub bardziej poważnych dolegliwości, jak rak szyjki macicy lub nowotwór w innych miejscach sfery intymnej. Terapia może być prowadzona farmaceutykami w postaci maści, kremów lub tabletek, a w uzasadnionych przypadkach niezbędna okazuje się interwencja chirurgiczna.

Powaga skutków wirusa skłania do wykonywania regularnych badań oraz prowadzenia działań profilaktycznych, zmierzających do zniesienia ryzyka zakażenia.

Działania zapobiegawcze zakażeniu wirusem HPV

Przyczyną zakażenia HPV jest zazwyczaj bezpośredni kontakt płciowy z osobą, będącą nosicielem tego wirusa. Z tego względu nawiązywanie luźnych relacji i dokonywanie aktów seksualnych z przygodnymi partnerami sprzyja zakażeniom. Tak zwana rozwiązłość seksualna oraz brak stabilizacji w tym aspekcie ludzkiego funkcjonowania sprawia, że wirus HPV ma możliwość przechodzenia na kolejnych partnerów, obejmując coraz szerszy zakres swoim zakaźnym oddziaływaniem.

Profilaktyka będzie więc oznaczać zachowanie ostrożności podczas podejmowania kontaktów płciowych oraz sprawdzanie stanu zdrowia partnerów seksualnych. Ponadto warto pamiętać, że mimo popularności wirusa HPV wśród osób preferujących swobodę seksualną, zakażenie może mieć miejsce także w innych okolicznościach. Nieostrożna wizyta w toalecie publicznej lub na basenie lub w saunie sprzyja zakażeniu. Z tego względu zasadne wydaje się ostrożne oraz zdroworozsądkowe zachowanie w każdej potencjalnie ryzykownej sytuacji.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Wirus HPV – wirus brodawczaka ludzkiego

  1. Monika pisze:

    Pozostaje liczyć na to, że wirus HPV sam zniknie, wchłonie się czy coś tam. Jak mi ginekolog powiedział, że mam HPV i nadżerkę, to byłam przerażona. Tak, rozpoczęłam współżycie seksualne w wieku 17 lat, ale to chyba nic niezwykłego w tym wieku to całkiem normalne. A mówił do mnie jakby to była moja wina i HPV, a potem nadżerka i rak szyjki macicy. Mógłby sobie moralności darować, chyba nie tego ich na studiach uczą.

  2. @Monika pisze:

    Każdy lekarz ma etykę na studiach i powinien się do niej stosować. Rozmowa z pacjentem często jest bowiem kluczowa w ocenie lekarza, zwłaszcza, że często poziom wiedzy medycznej jest bardzo podobny – albo lekarz coś wie, albo nie wie. A w przypadku wirusa HPV wiedza jest bardzo ogólna, więc tym bardziej powinien delikatnie podejść do sprawy i rozmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 1 =