Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z największych zagrożeń współczesnego świata – warto zaznaczyć, że statystyki odnoszące się do zachorowalności kobiet w Polsce wskazują na rosnącą umieralność spowodowaną tym schorzeniem. Wydaje się to zatrważające, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wcześnie wykryty nowotwór możliwy jest do całkowitego wyleczenia, bez występowania poważnych skutków ubocznych.

Rak szyjki macicy – przyczyny

Najczęstszą przyczyną powstawania zaburzeń nowotworowych szyjki macicy jest długotrwałe oddziaływanie wirusa HPV, którego obecność może nie być odpowiednio wcześnie wykryta z uwagi na bezobjawowy charakter pierwszych etapów jego przebiegu.

Wobec tego niezbędna wydaje się regularna kontrola stanu zdrowia, w postaci wykonywanych cyklicznie badań cytologicznych oraz kolposkopowych w profesjonalnych gabinetach ginekologicznych. Wczesne wykrycie zakażenia daje bowiem możliwość kontroli jego rozwoju oraz zniwelowania ryzyka wystąpienia zmian nowotworowych w kobiecych obszarach intymnych.

Objawy raka szyjki macicy

Warto zaznaczyć, że pojawienie się niepokojących objawów ginekologicznych o różnym nasileniu i charakterze powinno stać się bodźcem do odbycia konsultacji lekarskiej. Zwłaszcza poniżej wymienione symptomy mogą świadczyć o rozwoju raka szyjki macicy, powinny więc być diagnozowane w ginekologicznym gabinecie.

Pierwsze stadium nowotworu przebiega bezobjawowo, co sprzyja zaniedbaniom oraz odwlekaniu wizyt ginekologicznych oraz zaplanowanych badań. Tak zwana neoplazja szyjki macicy stanowi przedinwazyjne stadium choroby, które nie wywołuje niepokojących objawów, jednak staje się przyczyną dalszych, groźnych dla zdrowia powikłań.

Bardzo często kobiety zgłaszają się do lekarza dopiero w wyniku wystąpienia nieprawidłowych objawów, a podstawowym symptomem staje się krwawienie, które pojawia się pomiędzy miesiączkami oraz może przybierać postać krwistej wydzieliny o brzydkim zapachu. Możliwe jest także krwawienie po menopauzie, jak również towarzyszące stosunkowi płciowemu lub badaniu ginekologicznemu.

W wyniku wzrostu guza występują także dolegliwości bólowe w dole brzucha oraz okolicy lędźwiowo – krzyżowej.

Leczenie raka szyjki macicy

Niezaprzeczalnym jest fakt konieczności poddania się odpowiednio zaplanowanej terapii, w celu zniwelowania skutków nowotworu szyjki macicy. Leczenie uzależnione jest od stadium chorobowego oraz indywidualnych predyspozycji konkretnej pacjentki – najczęściej zalecane jest chirurgiczne usunięcie obszarów zajętych chorobą oraz przylegających do nich węzłów chłonnych. Wykorzystywane jest również leczenie chemioterapeutyczne oraz radioterapeutyczne.

Warto zaznaczyć, że stadium przedinwazyjne raka szyjki macicy umożliwia całkowite wyleczenie kobiety – jednak z uwagi na bezobjawowy przebieg nowotworu w jego początkowej fazie jest on trudny do wykrycia i poddania leczeniu. Z tego względu lekarze ginekolodzy apelują do pacjentek o zachowanie zdrowego rozsądku oraz regularne poddawanie się badaniom, które w nieinwazyjny i bezpieczny sposób dostarczają informacje o aktualnym stanie zdrowia danej kobiety.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Rak szyjki macicy

  1. drążący temat pisze:

    A mnie zastanawia proponowana w szkołach szczepionka na raka szyjki macicy. A właściwie nie proponowana, ale podawana dziewczynkom niemal obligatoryjnie. I to 11-letnim! Jeszcze do tego w Gdyni robią wielki foch, jak się rodzic nie zgadza, choć nie mają zielonego pojęcia jak szczepionka na HPV działa, bo oczywiście za mało było lat, żeby to porządnie przetestować. Ale sprzedawać i wciskać można.

  2. teatrzykowa pisze:

    Szczepionka na HPV nie jest obowiązkowa, więc jako rodzic nie musisz się zgadzać i nikt nie ma prawa powiedzieć ci złego słowa. Zwłaszcza, że jak sam piszesz, to jak działa ta szczepionka jest mocno dyskusyjne, żeby nie powiedzieć, że nie działa… To znaczy na razie mniej wiadomo niż nie wiadomo, więc nie ma się co pchać z tematem skoro nie ma żadnych rzetelnych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 64 = 70