Jak długo rozwija się rak szyjki macicy?

Wbrew obiegowej opinii rak szyjki macicy nie jest chorobą genetyczną, ryzyko jego pojawienia się występuje u każdej kobiety, z tym że gwałtownie wzrasta wraz z ukończeniem 30 roku życia. Istnieją również czynniki, które dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu.

Dotyczy to kobiet, które stosowały antykoncepcję hormonalną dłużej niż 4 lata, są aktywne seksualnie od dłuższego czasu i często zmieniały partnerów, unikały badań cytologicznych i cierpiały na częste stany zapalne w pochwie. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest jednak zarażenie się wirusem HPV, który stanowi bezpośrednią przyczynę nowotworu.

Jak długo rozwija się rak szyjki macicy?

Na szczęście rozwój tego nowotworu jest dość rozciągnięty w czasie, rozwija się on bowiem przez 5 do nawet 12 lat. W tym czasie zwykłe badanie cytologiczne, przeprowadzane rutynowo przez ginekologa, może wykazać zmiany określane jako stany przedrakowe. Badanie jest o tyle istotne, że jest właściwie jedynym dowodem na to, że zaatakował nas nowotwór, nie daje on bowiem żadnych objawów. Upławy, bóle i krwawienie z pochwy pojawiają się już wtedy, kiedy zaawansowany jest rak szyjki macicy – jak szybko się rozwija od tego momentu zależy to od pacjentki, jednak często jest to już zaawansowana jego faza. Badanie cytologiczne jest bezbolesne, darmowe i nieinwazyjne. Ginekolog pobiera wymaz z pochwy a następnie zleca jego badanie pod kontem różnych chorób, przede wszystkim wykrywany jest rak szyjki macicy, jak długo się rozwija już, w jakiej jest fazie. NFZ finansuje badania kobietom między 25 a 59 rokiem życia, raz na 3 lata.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 1