Szczepionka HPV

Jak działa szczepionka na HPV? Bez wątpienia wirus HPV jest bardzo groźny i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne są działania profilaktyczne i zapobieganie infekcjom. Rozwiązaniem problemu w tym przypadku może być szczepionka na HPV, cechująca się dużą skutecznością.

Przed czym chroni szczepionka HPV?

Wirus HPV może powodować wiele dolegliwości i chorób. Niewątpliwie, najgroźniejszy jest nowotwór. Warto zauważyć, że jeden z najpopularniejszych nowotworów, czyli rak szyjki macicy, zawsze wywoływany jest właśnie przez obecność w organizmie wirusa HPV. Niemniej jednak, również inne nowotwory, na przykład rak sromu oraz pochwy, mogą być spowodowane właśnie działaniem wirusa.

Co więcej, także mężczyźni do pewnego stopnia są narażeni na nowotwór, jeśli zarażą się wirusem HPV. Niemniej jednak, w ich przypadku ryzyko jest nieporównywalnie mniejsze. Panowie bowiem mogą co prawda zachorować na nowotwór prostaty czy cewki moczowej, ale jest to rzadkością.

Mniej poważnymi konsekwencjami, przed którymi broni pacjentów szczepionka na wirusa HPV, są kłykciny kończyste. Jest to objaw zakażenia w postaci bardzo nieładnie wyglądającej wysypki w kolorze białym. Pojawia się ona w zasadzie zawsze w okolicach sromu u kobiet oraz w okolicach moszny u mężczyzn.

Odmiany HPV

Warto mieć na uwadze, że wirus HPV niestety nie jest całkowicie jednorodny. Oznacza to, że jego odmian jest wiele. Szczepionka na HPV nie chroni przed wszystkimi wirusami, jednak zabezpiecza organizm przed szkodliwym działaniem tych najgroźniejszych. Chodzi bowiem o to, aby szczepionka HPV chroniła przed nowotworami i wywiązuje się ona ze swojego zadania doskonale. Uważa się, że szczepionka nie wirusa HPV zapobiega pojawieniu się raka szyjki macicy praktycznie w 100 %. Nieco mniejsza jest jej skuteczność w przypadku innych nowotworów, takich jak rak pochwy albo cewki moczowej, z racji tego, że nowotwory te tylko po części wywoływane są przez HPV.

Dla kogo szczepionka HPV?

Z perspektywy społeczeństwa, szczepione powinny być dziewczynki, optymalnie w okolicach 12. roku życia. Tylko takie działanie może w konsekwencji doprowadzić do całkowitego wyeliminowania takiej choroby, jak nowotwór szyjki macicy. Niemniej jednak, nie oznacza to wcale, że dorosłe kobiety nie mogą korzystać ze szczepionek. Niewątpliwie, jak najbardziej powinny. Ażeby jednak zaszczepić się przeciw wirusowi HPV, trzeba najpierw zgłosić się do lekarza i przejść badania. Trzeba bowiem wykluczyć ewentualne zakażenie wirusem, które uniemożliwia szczepienie.

Warto mieć na uwadze, że wbrew pozorom szczepionka na wirusa HPV nie jest przeznaczona tylko dla kobiet. Rzeczywiście, w zdecydowanej większości szczepią się kobiety, bo dla nich zakażenie wirusem HPV jest groźniejsze niż dla mężczyzn. Z drugiej strony, pomimo że ryzyko nowotworu będącego konsekwencją szkodliwego działania wirusa HPV jest u mężczyzn bardzo niewielkie, to jednak istnieje. Dlatego też nie ma co się dziwić, że czasami również panowie decydują się poddać szczepieniu.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


4 comments on “Szczepionka HPV

 1. Ol inkluziw pisze:

  Tylko, że ta cała szczepionka na HPV nie jest jeszcze przebadana przez ludzi na ludziach. Okaże się za 10 lat a może i 20 czy w ogóle jest bezpieczna. Bo MOŻE chroni przed HPV a potem się okazuje co dalej…

 2. Kra pisze:

  Tak to żaden lek by nie został wprowadzony, bo byś czekał dwa pokolenia czy przypadkiem czegoś nie powoduje złego. A szczepionka na HPV działa i chroni przed śmiercią na raka szyjki macicy – jak dla Ciebie to za mało, to sorry…

 3. Dalton pisze:

  Oho, widzę, że nawet szczepionka na HPV dla niektórych jest nieskuteczna, choć kompletnie wszyscy potwierdzają, że działa praktycznie w 100% przypadków. Szkoda klawiatury na antyszczepionkowców, sami wykończą siebie i swoje dzieci.

 4. Agata pisze:

  A skąd macie informację, że ma 100% skuteczność, skoro w samej ulotce tej szczepionki widnieje informacja zamieszczona przez producenta, że tak nie jest? Odmian HPV jest wiele, a szczepienie jest tylko na typ 16 i 18. Polecam trochę poczytać, a nie tylko słuchać co gadają w TV i ludzie dookoła. Fragment z ulotki: „Szczepienie nie zastępuje regularnych badań cytologicznych szyjki macicy. W związku z tym, iż
  żadna szczepionka nie jest w 100% skuteczna oraz z uwagi na fakt, że szczepionka Cervarix nie
  zapewni ochrony przed wszystkimi typami HPV lub działania przeciw istniejącym zakażeniom
  wirusem HPV, regularne badania cytologiczne szyjki macicy w dalszym ciągu mają zasadnicze
  znaczenie i należy je wykonywać zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.
  Nie ustalono dokładnie czasu utrzymywania się ochrony zapewnianej przez szczepionkę.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =