Rak pochwy

Nowotwory kobiecych narządów rodnych to, ze względu na swoją lokalizację, jedne z najbardziej niebezpiecznych i wyniszczających organizm nowotworów. Wśród nich znajduje się m.in. rak pochwy. Jego występowanie u kobiet jest dość rzadkie, ponieważ stanowi on zaledwie 1% nowotworów związanych z narządami rodnymi.

Wykrycie go w odpowiednim czasie może uratować życie, ponieważ stosunkowo często w zaawansowanym stadium następują przerzuty do jajników, macicy oraz żołądka. Rak pochwy występuje najczęściej u kobiet pomiędzy 45, a 65 rokiem życia, choć może zdarzyć się on także u młodszych i starszych kobiet. Aby zagrożenie nowotworem i jego skutkami było jak najmniejsze, niezwykle istotna jest odpowiednia profilaktyka oraz wykonywanie co pewien czas okresowych badań u lekarza ginekologa.

Przyczyny raka pochwy

Wśród głównych przyczyn raka pochwy, oprócz wcześniej wykrytego u danej kobiety raka szyjki macicy, wyróżnia się także wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) związanego z niebezpiecznymi zachowaniami seksualnymi, częstą zmianą partnerów lub brakiem dbałości w należyty sposób o higienę miejsc intymnych. Oprócz tego na raka pochwy narażone są także kobiety palące nałogowo papierosy.

Objawy raka pochwy

Wśród głównych objawów raka pochwy wyróżnia się bolesne wypróżnianie się oraz defekację, krwawienia podczas stosunku płciowego, krwawe upławy oraz bóle w okolicy miednicy. Takich objawów nie wolno bagatelizować i trzeba jak najszybciej skonsultować się w ich przypadku z lekarzem by postawił on właściwą diagnozę i wdrożył odpowiednie leczenie.

Diagnozowanie raka pochwy

Przy diagnozowaniu raka pochwy ginekolog może wykonać jeden lub kilka testów diagnostycznych w formie cytologii, biopsji lub kolposkopii. Gdy w wyniku tych badań zostanie wykryty nowotwór pochwy, wykonuje się dodatkowo tomografię komputerową lub specjalny test MRT wykorzystujący fale magnetyczne, by sprawdzić czy nie nastąpiły już przerzuty nowotworu do innych narządów wewnętrznych.

Rodzaje raka pochwy

Można wyróżnić kilka podstawowych odmian raka pochwy. Pierwszą z nich jest nowotwór występujący w błonie śluzowej pochwy, drugą – gruczolakorak występujący w komórkach szyjki macicy, trzecią – czerniak, czyli rak zewnętrznej części pochwy i ostatnią – sarkoma, będąca nowotworem, który jest bardzo głęboko zakorzeniony w ścianach pochwy. Każda z odmian takiego nowotworu wymaga szybkiej reakcji by leczenie raka pochwy było skuteczne.

Leczenie raka pochwy

W leczeniu raka pochwy stosuje się najczęściej radioterapię wewnętrzną z wykorzystaniem kilku różnych pierwiastków, takich jak np.: rad, kobalt i cez. Jest to zdecydowanie najbardziej skuteczna metoda leczenia. Oprócz tego można się spotkać również z leczeniem tego nowotworu za pomocą lasera lub zabiegu chirurgicznego. W skrajnych przypadkach, gdy nowotwór pochwy jest już bardzo zaawansowany, stosuje się waginektomię (czyli usunięcie pochwy) lub histerektomię (usunięcie macicy). Są to bardzo radykalne metody leczenia, ale w pewnych sytuacjach potrafią one uratować życie.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Rak pochwy

  1. Mirek pisze:

    W jakimś talent show kobitka zmarła na raka szyjki macicy. Robili nawet koncert żeby kobiety się bardziej zaczęły badać – bo to coraz częściej dopada dziewczyny. Będę kazał żonie się profilaktycznie się sprawdzić.

  2. Szewach Weiss pisze:

    Rak szyjki macicy jest przereklamowany. Coraz częściej z badań wynika, że wcale nie on jest przyczyną zgonu. To często jest skutek, który następuje w wyniku przerzutów, bo przerzuty do szyjki macicy są bardzo częste i łatwe. Tymczasem realnym powodem może być właśnie rak pochwy, który po cichutku może rozwijać się przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 − 39 =