Leczenie wirusa HPV

HPV to skrót od angielskiej nazwy, oznaczającej wirus brodawczaka ludzkiego. W chwili obecnej znanych jest już ponad 120 jego odmian, ale na szczęście większość jest niegroźna. Niektóre ze szczepów powodują powstawanie specyficznych brodawek – kłykcin kończystych – inne prowadzić mogą do rozwoju raka szyjki macicy.

Do zakażenie najczęściej dochodzi w wyniku kontaktów seksualnych różnego rodzaju. W momencie, gdy zmiany wywołane przez wirus widoczne są na zewnętrznych narządach płciowych (na sromie czy prąciu) do przeniesienia HPV może dojść również przez ręcznik czy bieliznę. Takie sytuacje są jednak raczej rzadkie.

Jak leczyć wirusa HPV?

U kobiet zmiany wywołane kontaktem z wirusem HPV czasem ulegają samoczynnej remisji lub na skutek leczenia przeciwzapalnego lub hormonalnego (menopauza). W przeciwnym wypadku należy rozważyć leczenie operacyjne lub zastosowanie technik miejscowej destrukcji tkanek (kriokoagulacja). Kolejnym rozwiązaniem jest wycięcie zmiany przy pomocy pętli elektrycznej o wysokiej częstotliwości.

Jeśli stwierdzone zostały zmiany dysplastyczne dużego stopnia najczęściej przeprowadza się konizację szyjki macicy. Do wycięcia macicy dochodzi natomiast tylko wówczas, gdy zmianom tym towarzyszą również inne wskazania do wykonania tego zabiegu. Przy raku szyjki macicy z tzw. wczesną inwazją (zmiany niewidoczne gołym okiem u kobiet, które chcą mieć dziecko) stosowane są zabiegi operacyjne pozwalające na zachowanie macicy oraz możliwości prokreacyjnych. Jeśli nowotwór przybrał firmę złośliwą wykorzystuje się już bardziej zaawansowane metody – usunięcie macicy wraz z węzłami chłonnymi miednicy mniejszej. Czasem tego typu leczenie jest dodatkowo uzupełnianie radioterapią.

Profilaktyka polega przede wszystkim na systematycznych badaniach cytologiczno-kolonoskopowych. Ponadto istnieje szczepionka na HPV, ale tylko w przypadku wybranych szczepów wirusa.

Leczenie wirusa HPV u mężczyzn

W chwili obecnej nie istnieje żaden lek lub metoda zwalczania brodawczaka. Leczy się jedynie choroby przez niego wywołane. Nieleczone brodawki narządów moczowo-płciowych niekiedy mogą same zaniknąć. W przeciwnym wypadku stosuje się leczenie farmakologiczne, zabiegi operacyjne lub wymrażanie (kriochirurgię). Niekiedy  konieczne jest powtórzenie kuracji, gdyż brodawczaki lubią odrastać po jakimś czasie. Jednak leczenie wcale nie zmniejsza ryzyka zarażenia wirusem HPV partnera seksualnego.

W przypadku rozwinięcia się grudkowatości bowenoidalnej zmiany usuwane są w sposób chirurgiczny bądź krioterapii czy lasera CO2. Z kolei w momencie, gdy pojawi się nowotwór prącia lub odbytu zazwyczaj konieczna jest operacja mająca na celu usunięcie zmian połączona z chemioterapią lub radioterapią.

Na rynku nie ma szczepionki chroniącej mężczyzn przed zarażeniem brodawczakiem. Jednak trwają badania nad istniejącą szczepionką dla kobiet. Naukowcy sprawdzają czy może się ona okazać skuteczna także w przypadku panów  uchronić ich przez nowotworami prącia oraz brodawkami męskich narządów moczowo-płciowych.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


8 comments on “Leczenie wirusa HPV

  1. zdrowit pisze:

    Szkoda, że nie można usunąć wirusa HPV, że nie ma żadnego sposobu na to żeby pozbyć się go z organizmu i nie obawiać się żadnych konsekwencji. Jak raz zobaczyłem kłykciny kończyste, to jestem wręcz przerażony, zwłaszcza jak czytam o ludziach, którzy mają te wszystkie choroby i zarażają innych, często nieświadomie, ale czasami niestety świadomie nie mówiąc, bo chcą się zabawić i mają gdzieś to, że ktoś przez to zachoruje, straci zdrowie i kupę czasu i pieniędzy na leczenie.

  2. Rob Robotny pisze:

    Ja nie mam wielkiego zaufania do szczepionki na HPV. Nie jestem ekspertem, ale skoro można nie dopuścić do zarażenia się wirusem HPV poprzez podanie szczepionki, to dlaczego nie można za pomocą niemal tych samych metod wyleczyć wirusa HPV, który jest już w organizmie? Jakie znaczenie ma w tym przypadku czas, przecież nie jest tak, że wirus się w jakiś sposób zmienia lub mutuje jak tylko wejdzie w kontakt z ciałem.

    • anonim pisze:

      Wirus to fragment białka, który zmienia DNA Twojej komórki. Jeśli organizm uzna go za wroga to z nim walczy, jeśli uzna go za „swojego” to poddaje mu się i występują objawy. Szczepionka ma na celu wytworzenie przeciwciał, które zaalarmują organizm kiedy spotka się z wirusem i zmobilizują do walki z nim. Kiedy poda się ją już po zainfekowaniu kiedy organizm mu się poddał nie zadziała mechanizm obronny.

  3. Mikron pisze:

    Czy HPV powodujący tzw. kurzajki jest tym samym wirusem, ktory powoduje raka szyjki macicy, czy tez inne nowotwory?

  4. karolina pisze:

    Moj lekarz stwierdzil ze jak przeszlam konizacje to wirus zostal wyciety i ze wiris znajduje sie tylko w zmianie. Mogl by ktos odniesc sie do tego bo sama nie wiem co mam myslec. Zmiane .ialam wywolana przez wirus HPV

  5. Magda pisze:

    Dzień dobry, mam 33 lata i dwa lata temu zaraziłam się HPV 6 i 11. Moja lekarka powiedziała, że w tym momencie:
    1) nie mogę zarazić się typami wysokiego ryzyka onkologicznego;
    2) jeżeli nie mam kłykcin (raczej nigdy ich nie miałam) i wirus w tym momencie jest nieaktywny to nie mogę nim zarażać.
    3) szczepionka przeciw HPV sprawi, że wirus stanie się nieaktywny i nie będę nim mogła zarażać innych.
    Proszę o odpowiedź, bo w internecie jest tyle różnych sprzecznych informacji, że mam mętlik.

  6. Magda pisze:

    Taka ta strona super, nawet nie odpowiadacie na komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 4