Erytroplazja Queyrata

Erytroplazja Queyrata, czyli rogowacenie czerwone jest nowotworem błon śluzowych. Najczęściej choroba ta atakuje żołądź u nieobrzezanych mężczyzn, ale również może wystąpić na sromie czy też w pochwie. Rzadko zdarza się, że Erytroplazja Queyrata atakuje błonę śluzową jamy ustnej lub odbytu. Co jest przyczyną tego typu raka, jakie są objawy oraz na czym polega leczenie?

Erytroplazja Queyrata – czym jest nowotwór błon śluzowych

Erytroplazja Queyrata jest bardzo rzadką chorobą, która objawia się zmianami w obrębie śluzówki. Zwykle zmiany te występują na żołędzi prącia u nieobrzezanych mężczyzn, ale również zdarzają się przypadki kobiet, u których zmiany te widoczne są w okolicy warg sromowych mniejszych. Najrzadziej spotyka się nowotwór błon śluzowych w jamie istnej i odbycie.

Erytroplazja Queyrata jest przedinwazyjnym rakiem kolczystokomórkowym skóry, czyli nowotworem in siti, który ogranicza się tylko do błony śluzowej bez przekraczania jej granicy. Postać ta nie daje przerzutów, jednak u około dziesięciu procent przypadków dochodzi do przekształcenia się tego schorzenia w postać inwazyjną raka.

Przyczyny erytroplazji Queyrata

Najczęstszymi czynnikami, które wywołują erytroplazję Queyrata są przewlekły stan zapalny w obrębie żołędzi, prącia oraz zapalenie sromu. Jednakże przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Udało się udowodnić związek występowania tegoż schorzenia z zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Według badań może mieć on onkogenne działanie, czyli może posiadać zdolność do wywołania nowotworu. Przyczyną może również być wydzielina z gruczołów napletka oraz niski poziom higieny intymnej. Wpływ mają również czynniki fizyczne typu drażnienie, urazy oraz ciepło.

Objawy erytroplazji Queyrata

Objawy są bardzo charakterystyczne i występują w postaci płaskiego oraz wyraźnie odgraniczonego od zdrowej skóry ogniska w obrębie żołędzi prącia u mężczyzn lub warg sromowych mniejszych u kobiet. Najczęściej obserwuje się pojedyncze ogniska, które przybierają sinoczerwone lub czerwone zabarwienie. Zmiany chorobowe mają nieregularny obrys, a na ich powierzchni mogą pojawić się drobne czerwone kropki.

Innymi objawami, które mogą się pojawić, są zaczerwienienie, świąd, obrzęk żołędzi czy warg sromowych, ból prącia, problemy z oddawaniem moczu, pojawienie się wydzieliny, drobnych ran czy też owrzodzeń.

Leczenie erytroplazji Queyrata

Chociaż Erytroplazja Queyrata nie wykazuje dużej złośliwości, ani też nie nacieka na okoliczne tkanki, to istnieje ryzyko, że nowotwór przedinwazyjny po wielu latach trwania choroby rozwinie się i nastąpi jego progresja do raka mikroinwazyjnego czy też nawet do raka inwazyjnego. Bardzo ważne jest więc obserwowanie wszelkich zmian na ciele, a każda z nich powinna zostać sprawdzona przez lekarza. Szybkie rozpoznanie oraz wprowadzenie prawidłowego leczenia jest w stanie ustrzeż chorego przed nieporządnymi skutkami ubocznymi. Sposobów leczenia tego schorzenia jest obecnie sporo. Najczęściej jednak lekarz decyduje się na postępowanie miejscowe. W tym celu stosuje się 5 – procentową maść z fluorouracylem, którą nakłada się na zmianę. Skuteczne jest także napromienianie zmienionej chorobowo powierzchni promieniami Roentgena. Stosuje się tez elektrokoagulację, laseroterapię, krioterapię oraz imikwimod.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Erytroplazja Queyrata

  1. Piotrek pisze:

    Czyli co? Mam regularnie przeglądać każdy kawałek mojego ciała żeby sprawdzić czy nie mam złośliwego nowotwora?! A jak znaleźć go w jamie ustnej! Mam zrobić zdjęcie smartfonem?

  2. Jolka pisze:

    Mojego męża często swędzą jądra. Zapisaliśmy się do lekarza, mam nadzieję że to nie erytroplazja ani nic w tym stylu. Boje się takich rzeczy! Będziemy bardziej uważać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

51 − 47 =