Dysplazja szyjki macicy

Dysplazja szyjki macicy, czyli wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy jest stanem przedrakowym, na skutek którego dochodzi do zmian w budowie i podziale komórek, które z kolei mogą przeobrazić się w przyszłości w raka szyjki macicy. Ryzyko uzależnione jest od stopnia zaawansowania powstałych zmian, więc im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse chory ma na wyleczenie. Jakie są więc przyczyny oraz objawy dysplazji szyjki macicy i jak wygląda leczenie?

Co to jest dysplazja szyjki macicy?

Dysplazja szyjki macicy to wewnątrznabłonkowa lub śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy, czyli nieprawidłowe zmiany w budowie tkanek szyjki macicy, które mogą stać się złośliwe i przekształcić się w raka szyjki macicy. Prawdopodobieństwo przekształcenia się dysplazji szyjki macicy w raka zależy od stopnia zaawansowania owego schorzenia. Wyróżniamy zmiany małego stopnia i zmiany dużego stopnia, czyli śródnabłonkową neoplazję średniego i dużego stopnia oraz raka gruczołowego in situ.

Przyczyny dysplazji szyjki macicy

Najczęściej do dysplazji szyjki macicy dochodzi na skutek permanentnego zakażenia onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Typ 16 oraz 18 wykazują największy związek z wystąpieniem zmian przednowotworowych, w tym także szyjki macicy. Znane są również przypadki, gdzie dysplazja szyjki macicy nie została wywołana typami onkogennymi.

Objawy dysplazji szyjki macicy

Komórki dysplastyczne charakteryzują się inną morfologią oraz funkcjami niż zdrowe komórki. Mają one wysoki indeks mitotyczny i większą liczbę jąder komórkowych, które są większe i różnokształtne. Dysplazja szyjki macicy może trwać bezobjawowo nawet kilkanaście lat, zanim przeobrazi się w stadium raka inwazyjnego. Wczesne wykrycie owego schorzenia pozwala zapobiec dalszemu rozwojowi nowotworzenia. Do wykrycia służą badania cytologiczne.

Chociaż najczęściej dysplazja przebiega bezobjawowo, to mogą w niektórych przypadkach pojawić się upławy oraz plamienia po stosunku.

Diagnoza oraz leczenie dysplazji szyjki macicy

Do wykrycia dysplazji szyjki macicy służy cytologia oceniane według systemu Bethesda lub według skali Papanicolau. U kobiet poniżej trzydziestego roku życia po rozpoznaniu małego stopnia dysplazji, powtarza się dwukrotnie cytologię w odstępach dwunastu miesięcy. Jeśli oba wyniki będą prawidłowe, to kolejne badania cytologiczne można wykonywać raz na trzy lata. W przypadku nieprawidłowego wyniku, niezbędne jest wykonanie kolonoskopii w celu precyzyjnego zdiagnozowania zmian w szyjce macicy. Dzięki temu można dobrać odpowiednią metodę leczenia.

W przypadku zmian małego stopnia nie jest zwykle potrzebne leczenie. Wystarczy regularnie kontrolować ich rozwój u ginekologa. Natomiast neoplazja średniego i dużego stopnia wymaga konizacji chirurgicznej lub laserowej. W przypadku nieprawidłowych wyników wykonuje się biopsję oraz wyłyżeczkowanie kanału szyjki macicy. Badania przesiewowe należy wówczas wykonywać co roku przez okres dwudziestu lat. Jeśli chodzi o raka gruczołowego, to stosuje się metodę konizacji chirurgicznej, amputację szyjki macicy lub usunięcie macicy wraz z węzłami chłonnymi. Histerotomia wiąże się też z radioterapią oraz chemioterapią.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


4 comments on “Dysplazja szyjki macicy

  1. Kaśka pisze:

    nie „kolonoskopii” tylko „kolposkopii” moi drodzy autorzy.

  2. Eww pisze:

    Tez zauwazylam ten blad 🙂 Kolonoskopia to badanie odbytu.

  3. Justyna pisze:

    Też odrazy mi sie to rzuciło w oczy, Jak juz sie pisze artykuły o tak poważnej tematyce to powinno sie mieć jakąś wiedzę w tym temacie, a nie pisać bzdury w nazewnictwie badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 4 =