Jak można zarazić się HPV?

Jak można zarazić się HPV?
Oceń nasz wpis!

Wirus brodawczaka ludzkiego jest dość mocno rozpowszechniony. Do tej pory opisano ponad 100 jego typów, z czego jedynie około 30% powoduje schorzenia układu moczowo-płciowego u kobiet i mężczyzn. Wirus HPV jest odpowiedzialny m.in. za tworzenie się brodawek skórnych, kurzajek, a także kłykcin kończystych czy brodawek narządu rodnego. Typy onkogenne mogą powodować również powstawanie zmian przednowotworowych oraz raka np. szyjki macicy.

Uwaga: Jeśli podejrzewasz, że jesteś zarażony/zarażona wirusem HPV – zamów test PCR na HPV ze > Kliknij <. Test ten wykrywa 37 typów wirusa, włącznie z tymi najabrdziej kancerogennymi – czyli odpowiadającymi za powstawanie nowotworów szyjki macicy oraz raka prącia.

Jak nie zarazić się wirusem HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony jest poprzez kontakt z naskórkiem, co skutkuje powstawaniem kurzajek, bądź brodawek lub drogą płciową w przypadku osób aktywnych seksualnie.

Nie musi jednak dojść do pełnego stosunku płciowego. Do zakażenia prowadzić może bowiem nawet kontakt ze skórą w okolicy narządów płciowych lub krwią. To mężczyźni są rezerwuarem wirusa HPV. Gromadzi się on w nabłonkach męskich dróg płciowych (prącie, cewka moczowa) oraz w gruczole krokowym. Do infekcji dochodzi niekiedy także podczas porodu, gdy matka zaraża wirusem swoje dziecko. Według danych epidemiologicznych prawdopodobieństwo przekazania infekcji HPV typów wysokoonkogennych od zarażonej matki do noworodka w trakcie porodu wynosi nawet około 60%.

Jak można zarazić się HPV? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Głównym źródłem zakażenia jest stosunek seksualny – dopochwowy, oralny bądź analny, zwłaszcza odbyty bez użycia prezerwatywy. Drugim sposobem jest kontakt z narządami płciowymi, a szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy znajdują się na nich otwarte ranki lub kurzajki. Najrzadziej do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z przedmiotami codziennego użytku. Ryzyko infekcji zwiększają wszelkiego rodzaju urazy skórne, nawet niewielkie. Ryzyka zakażenia zwiększa brak odpowiedniej higieny np. w salonie kosmetycznym podczas manicure czy pedicure.

Zarażenie wirusem HPV – kto jest narażony?

Ryzyko zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego dotyczy każdego. Może do niego dojść nawet w przypadku posiadania stałego partnera seksualnego przez całe życie oraz podczas stosowania prezerwatyw. Według szacunków aż 80% kobiet przynajmniej raz w życiu ulega zakażeniu wirusem, który może wywołać raka szyjki macicy. Na szczęście większość zakażeń przebiega w sposób bezobjawowy.

Wirus HPV jest obecny przede wszystkim w wydzielinach płciowych, choć zdarzają się niekiedy przypadki zarażenia w wyniku stosowania ręcznika, bielizny lub akcesoriów seksualnych należącej do chorej osoby. Lekarze wyróżniają grupy zwiększonego ryzyka zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Charakteryzują się one następującymi cechami:

 • wczesną inicjacją seksualną – przed ukończeniem 18. roku życia,
 • częstą zmianą partnerów seksualnych,
 • przebytymi licznymi ciążami i porodami (zwłaszcza w młodym wieku),
 • obecnością innych zakażeń przenoszonych drogą płciową (opryszczka płciowa, chlamydia, wirus EBV, HIV, przewlekłe zakażenie bakteryjne pochwy),
 • paleniem papierosów,
 • niskim statusem socjoekonomicznym,
 • długotrwałym stosowaniem środków antykoncepcyjnych.
Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


6 comments on “Jak można zarazić się HPV?

 1. Ostatni Mohikanin napisał(a):

  I wszystko zatacza krąg w czasie. Okazuje się, że rozwiązłość seksualna nie prowadzi tylko do AIDS, które obecnie jest głównie w Afryce. Także wiele osób teraz jest narażonych na HPV i związane z nim konsekwencje. Zwłaszcza, że początkowo nie ma żadnych objawów HPV, więc można się zarazić i nawet o tym nic nie wiedzieć.

 2. Ala napisał(a):

  Ale wirus HPV to nie tylko rozwiązłość seksualna. Chyba, że nazywasz taką np. podanie ręki komuś na przywitanie. Bo może się okazać, że ma on kurzajki, a wcale nie musisz o tym wiedzieć. I co? Jesteś rozwiązły i rozbrykany? Nie można tak szufladkować ludzi, zwłaszcza w kwestiach medycznych, a jeszcze wtedy gdy nawet lekarze nie wiedzą do końca jak pozbyć się wirusa HPV z organizmu człowieka.

 3. liipa napisał(a):

  „nie można szufladkować ludzi” !!!! Można – jak ktoś się puszcza na prawo i lewo to wiadomo, że na pewno prędzej czy później się zarazi i wirusa będzie rozprzestrzeniał dalej – i wtedy szufladkujemy go jako zwykła szmatę. I tyle.

 4. Bartek napisał(a):

  Dlaczego nigdzie nie można znaleźć informacji na temat żywotności wirusa HPV poza organizmem czlowieka i co powoduje jego obumieranie. Przy wirusie HIV wiadomo na ten temat wszystko a tutaj nic. Czy medycyna jest w tej kwestii na tak słabym poziomie, że nie można znaleźć odpowiedzi na tak podstawowe pytania???

 5. Łucja C napisał(a):

  Witam ! Wlasnie wrocilam od lekarza, jestem zarazona tym wirusem. Mialam 3 biopsje. Lekarz mi powiedzial ze na wiele sposobow sie mozna zarazic… a jezeli chodzi o stosunki damsko meskie to mezczyzni zarazaja kobiety, w odwrotna strone to nie dziala…
  Dziwne ale prawdziwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *