Przyczyny i leczenie raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych kobiecych nowotworów. Polska jest w niechlubnej europejskiej czołówce zachorowalności. O wskaźniku tym decyduje duża niechęć Polek do badania stanu swojego zdrowia oraz niewystarczająca profilaktyka. Martwi to tym bardziej, że posiadamy przecież dostęp do skutecznych narzędzi do przeciwdziałania temu typowi raka.

Szybkie wykrywanie nowotworu daje dużą szansę całkowitego wyleczenia, co jest istotne również z tego względu, że rak szyjki macicy objawy posiada dość niespecyficzne. Niepokoić powinny nas na pewno ślady krwi na bieliźnie i krwawienie – początkowo niezbyt obfite – pomiędzy miesiączkami. Alarmujące są również brunatne, krwiste upławy. Poważniejsze symptomy, takie jak uciążliwy ból podbrzusza, mogą wskazywać na zaawansowane stadium nowotworu.

Aby nie dopuścić do tego stanu, wystarczą regularne badania. Wykonanie cytologii pozwala zdiagnozować zmiany przedrakowe, które na tym etapie mogą zostać szybko usunięte. Daje to pacjentce blisko stuprocentową pewność powrotu do zdrowia.

Przyczyny raka szyjki macicy

Za nowotwór szyjki macicy w zdecydowanej większości przypadków odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. Jest on przenoszony drogą płciową, toteż większym ryzykiem obarczone są kobiety, współżyjące z wieloma partnerami. Co istotne, przed wirusem tym gwarancji bezpieczeństwa nie daje nawet prezerwatywa – w przeciwieństwie do np. wirusa HIV. Dodatkowo, wirus ten może powodować również nowotwory jamy ustnej, stąd potencjalnie niebezpieczny dla partnerów jest także stosunek oralny. Nie wszystkie z wielu znanych typów wirusa HPV niosą zagrożenie chorobami nowotworowymi. Szczególnie groźne są dwa rodzaje – HPV-16 oraz HPV-18.

Test na wykrywanie zarażenia wirusem HPV, możesz zamówić przez internet np. tu.

Niewielka część przypadków raka szyjki macicy wynika z innych przyczyn. Wśród nich należy wymienić niestosowanie się do zasad higieny osobistej okolic intymnych czy nałóg kłopoty z rzucaniem palenia papierosów.

Leczenie raka szyjki macicy

Jeśli zostanie zdiagnozowany rak szyjki macicy leczenie powinno zostać podjęte natychmiastowo. O szczegółach terapii decyduje zawsze lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania nowotworu. Stosowana jest metoda chirurgiczna, której rozległość zależy od stadium choroby. W najbardziej zaawansowanych przypadkach dodatkowo wykonuje się leczenie wspomagające – chemioterapię oraz naświetlania.

W zestawieniu z innymi typami nowotworów, rak szyjki macicy rokowania ma porównywalne. Czyli – wiele zależy od szybkości rozpoznania i działania. Nawet w najbardziej zaawansowanym stadium wyleczenie nie jest rzadkością – trzeba jednak pamiętać o tym, że radykalny zabieg chirurgiczny znacząco wpływa na pogorszenie jakości życia. Szybka diagnoza z kolei, oprócz bardzo wysokiej szansy na wyleczenie, pozwala na wprowadzenie leczenia, które w krótkim czasie pozwoli na powrót do normalnego życia.

Rak szyjki macicy to niewdzięczny przeciwnik. W przeciwieństwie do wielu innych nowotworów, mamy jednak nad nim tę przewagę, że łatwo jest go zastopować. Do tego potrzeba jednak regularnego i odpowiedzialnego podejścia do kontrolowania własnego stanu zdrowia.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Przyczyny i leczenie raka szyjki macicy

  1. badacz pisze:

    Jak mnie to wnerwia jak czytam, że Polska ma największą zachorowalność, a przecież wystarczy zacząć o siebie dbać i nie będzie takich tragedii praktycznie codziennie. Przecież to nie są jakoś kosmiczne technologie, tylko zmiana i to delikatna, nie wymagająca wielkich poświęceń!

  2. Ewa pisze:

    A ja zrobiłam sobie test na HPV tutaj: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/
    Rachu ciachu i po strachu, wirusa HPV nie mam i mogę, a nawet powinnam się szczepić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

38 − 37 =