Kandydoza

Zaburzenie równowagi między pożytecznymi a złymi drobnoustrojami prowadzi do patologicznego namnażania się grzybów i wywoływania takich chorób jak kandydoza, której podłożem jest grzyb Candida. Przy jego udziale powstaje błona biologiczna stwarzająca doskonałe warunki dla jego rozwoju i przetrwania. Osoby z zaburzonym układem immunologicznym są bardziej narażone na zakażenia się kandydozą inaczej zwaną drożdżycą, która atakuje przede wszystkim błony śluzowe narządów intymnych, jamę ustną, układ pokarmowy, skórę oraz paznokcie.

Przyczyny zakażenia się kandydozą

Drożdżyca potrafi przebiegać w sposób utajony, dlatego jest bardzo trudna w diagnostyce, na choroby grzybicze dotyczące narządów płciowych wpływają takie przyczyny jak:

 • Zaburzenia układu odpornościowego.
 • Zmiany endokrynologiczne.
 • Ciążą, antykoncepcja.
 • Częsta zmiana partnerów seksualnych.
 • Nie zabezpieczanie się podczas kontaktów seksualnych.
 • Nie zachowanie prawidłowej higieny osobistej.
 • Nieprawidłowa dieta.
 • Zabiegi operacyjne.

Objawy kandydozy   

Zakażenie u mężczyzn obejmuje stan zapalny narządów płciowych (żołądź, napletek, cewka moczowa) i pojawiają się dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu, ponadto osoby zainfekowane obserwują u siebie zaczerwienienie oraz wysięk z cewki moczowej.

 Natomiast w przypadku kobiet kandydoza może pozostawać utajona, specjalista dermatolog dr Igor Michajłowski  – wenerolog stwierdza, żeSzacuje się, że u 5 do 50% zakażonych kobiet nie ma żadnych objawów. U pozostałych rozwija się drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu, które może mieć nagły bądź podstępny początek. Najczęstsze objawy obejmują świąd, pieczenie, ból sromu i przedsionka pochwy, ból podczas współżycia, białawe, serowate, rzadziej wodniste upławy. Ponadto na sromie i błonie śluzowej pochwy występuje obrzęk i zaczerwienie oraz białawe naloty. Nierzadko zakażenie szerzy się skórę otaczającą. W razie zajęcia cewki moczowej obserwuje się pieczenie przy oddaniu moczu”.

Osoby, u których kandydoza zaatakowała układ pokarmowy odczuwają dolegliwości w postaci mdłości, nadkwaśności oraz bólu w nadbrzuszu. Natomiast pacjenci, u których drożdżyca ujawnia się w układzie oddechowym cierpią na trudne w leczeniu zapalenie płuc.

Diagnostyka w kierunku kandydozy

Obecnie lekarze zlecają różne sposoby diagnostyczne w celu potwierdzenia drożdżycy, od badań serologicznych, mikroskopowych do hodowli grzyba, ale zawsze rozpoznanie choroby rozpoczyna się od wywiadu chorobowego, badania kliniczne i oceny odczynu pH pochwy. Jednak przed udaniem się do lekarza można najpierw samodzielnie wykonać test PCR, który da odpowiedź czy istnieje zakażenie kandydozą. Wystarczy jedna próbka materiału pobrana z błony śluzowej (cewka moczowa, żołądź, napletek, srom, pochwa, jama ustna i gardło, okolica odbytu) i nawet wczesna faza zarażenia drożdżycą zostanie potwierdzona tym testem.

Inne badania, które mogą być zlecone przez lekarza to:

 • Badanie na kandydozę – pcr
 • Posiewy z kału, błon śluzowych, wydzielin.
 • Badanie mikroskopowe krwi.
 • Testy wykrywające przeciwciała w kierunku danego rodzaju grzyba.

Leczenie kandydozy

Potwierdzona badaniami kandydoza wymaga specjalistycznego leczenia, leki muszą odpowiadać wrażliwości ujawnionego grzyba, w przeciwnym razie leczenie nie będzie efektywne, długość kuracji zależy od fazy zaawansowania drożdżycy. Przyjmowanie leków nie ustaje wraz z ustąpieniem objawów, musi być kontynuowane przez wskazany przez lekarza okres, ponieważ może dojść do nawrotu choroby. Każda osoba powinna dbać o higienę okolic narządów płciowych.

Leki zalecane przez lekarza ( ginekolog, dermatolog, wenerolog)

Antybiotyki (terbinafina i naftifina) miejscowe działanie przeciwgrzybicze, lek jest przeznaczony do stosowania na skórę, kolejny antybiotyk to Nystatyna działająco grzybobójczo na grzyby Candida, może być stosowana na skórę lub jako środki dopochwowe. Natomiast Natamycyna jest antybiotykiem przeciwgrzybiczym o działaniu grzybobójczym powoduje obumieranie komórki grzyba, sprawdza się w leczeniu zakażenia pochwy i sromu, skóry i błon śluzowych wywołane przez drożdżaki Candida. Skuteczne leczenie może być osiągnięte tylko w przypadku równoczesnego leczenia partnera seksualneg

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Kandydoza

 1. Atomówka pisze:

  Leczenie zapalenia płuc przy grzybicy jest praktycznie niewykonalne. Nawet jak się człowiek zdecyduje na zastrzyki, to potem wychodzi, że niepotrzebnie cierpiał, bo zapalenie płuc praktycznie nie mija.

 2. Genny pisze:

  To prawda, ale nie ma innej opcji. Albo leczysz grzybicę, albo zapalenie płuc, według mnie grzybica może poczekać, a zapalenie płuc trzeba leczyć w pierwszej kolejności i po zakończeniu leczenia brać się za grzybicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

51 − = 44