Kamica nerkowa – leczenie i objawy kamicy.

Każdemu z nas chociaż raz w życiu obiło się o uszy, że ktoś znajomy miał problem z kamieniami nerkowymi. Są one konsekwencją długotrwałej kamienicy, której pochodzenie może być różne. Bowiem wyróżniamy jej 4 rodzaje, z czego aż trzy są wynikiem nieprawidłowej diety a czwarty spowodowany jest wrodzonymi wadami. Jak ustrzec się przed powstaniem kamicy nerkowej? Jakie mogą być jej konsekwencje? Czym jest kolka nerkowa? Oraz na czym polegać będzie leczenie.

Przyczyny problemu

Nasze nerki odpowiedzialne są za filtrowanie krwi, poprzez wyłapywanie z jej substancji szkodliwych a czasami nawet trujących. Konsekwencją tych czynności może odkładanie się do dna kielicha nerek osadu. Teoretycznie taka sytuacja nie musi być dla nas szkodliwa, bowiem skumulowany osad może samoczynnie się rozpuścić a następnie zostać wydalonym wraz z moczem. Jednak niekiedy stężenie substancji uniemożliwiających rozpuszczenie jest zbyt duże aby doszło do takiej sytuacji. Wówczas z osadu tworzy się jądro kamienia, które w regularnych odstępach czasu obrasta w osad coraz bardziej. Różne czynniki mogą wpłynąć na upośledzenie naszych nerek w tym kierunku, są to m.in.: niedostateczne nawodnienie organizmu, wada w budowie układu moczowego, przedawkowanie witaminy D3, niewłaściwe żywienie a także długie stosowanie niektórej grupy leków.

Czytaj też: http://kamicanerkowa.net.pl

Objawy

Na szczęście nerki, w przeciwieństwie do wątroby, są organem dość silnie unerwionym, dlatego w miarę szybko możemy dostrzec wszelkie nieprawidłowości. Jednym z podstawowych symptomów będzie kolka nerkowa, nie rzadko połączona z krwiomoczem. Jej wystąpienie świadczy o zaawansowanym stadium kamicy oraz konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia. Kolce prócz krwiomoczu towarzysza także wzdęcia i wymioty, jednak najbardziej rozpoznawalny jest wielki ból, wynikający z zasłonięcia światła przewodu moczowego przez kamienie nerkowe. Niekiedy jednak, w mniejszej ilości przypadków nie są odczuwalne żadne objawy choroby, wówczas wykrywana jest jedynie w momencie badań profilaktycznych.

Leczenie

Jeżeli objawiła nam się kolka nerkowa, a przynajmniej nam się tak wydaje, czym prędzej powinniśmy zapisać się na wizytę u nefrologa. Jeżeli korzystamy z służby zdrowia publicznej, musimy zdobyć skierowanie u internisty. Tylko lekarz będzie w stanie stwierdzić na pewno, jaka choroba nas dopadła i zaproponować odpowiednie leczenie. Dzięki sporemu rozwojowi medycyny, współcześnie w 70 % przypadków kamicy nerkowej możemy stosować kurację farmakologiczną. Operacja wymagana jest w przypadku wielkich kamieni, jednak coraz częściej skalpel zastępowany jest tutaj przez laser. Również zyskuje na popularności rozbijanie kamieni z pomocą fal wstrząsowych. powstają wówczas małe kawałki, które naturalnie są wydalane z moczem.

Kamica nerkowa jest niezwykle nieprzyjemnym schorzeniem, szczególnie jeśli pojawia się dokuczliwa kolka nerkowa. Istnieje wiele przyczyn jej powstania, profilaktyka może być skuteczna, jednak niekiedy posiadamy wrodzone doń skłonności, wynikające z wad budowy. Na szczęście w dzisiejszych czasach, w większości przypadków kamica może być leczona farmakologicznie.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Kamica nerkowa – leczenie i objawy kamicy.

  1. Yanosik pisze:

    U mnie najpierw pojawiły się wzdęcia, a potem torsje. Dopiero potem zaczęło mocno boleć, ale pierwsze objawy w ogóle nie wskazywały, że może to być kamica nerkowa. W największej liczbie przypadków podobno jest całkowicie odwrotnie i wzdęcia się nie pojawiają. Ale oczywiście u pana Jana musi być inaczej…

  2. Alberto pisze:

    Pan Jan wcale nie taki wyjątkowy. Kamica nerkowa nie zawsze najpierw objawia się bólem nerek czy bólem podczas oddawania moczu. Właśnie nadzwyczaj często jest to najpierw ból głowy, nudności, wymioty i inne podobne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 53 = 57