Jęczmień w oku – przyczyny, objawy, leczenie

Jęczmień w oku to bardzo przykra dolegliwość, która powoduje osłabienie jakości życia. Chodzi tutaj nie tylko o problemy z widzeniem, ale również dyskomfort związanego z pojawieniem się zmian na powiekach.

Objawy jęczmienia na oku

Głównym objawem jęczmienia oka jest pojawienie się na dolnej lub na górnej powiece guzka zapalnego. Powieka może w tym przypadku boleć i być zaczerwieniona. Dla jęczmienia w oku równie charakterystyczna jest wydzielina ropna, która może przedostawać się do wnętrza lub na zewnątrz. Oprócz tego osoby cierpiące na jęczmień w oku dotyka bardzo często łzawienie z oczu oraz światłowstręt.

Więcej na stronie: http://jeczmiennaoku.pl/

Rodzaje jęczmienia na oku

Można wyróżnić dwie zasadnicze odmiany jęczmienia oku – jęczmień zewnętrzny oraz jęczmień wewnętrzny. Jęczmień zewnętrzny związany jest z zapaleniem o charakterze ropnym mieszka włosowego rzęs oraz ich gruczołów, z kolei jęczmień wewnętrzny to odmiana jęczmienia wywoływana przez zapalenie gruczołu tarczkowego. Jest to ropne zapalenie powstające w wewnętrznej części powieki.

Przyczyny jęczmienia na oku

W zdecydowanej większości przypadków jęczmień na oku jest rezultatem zainfekowania organizmu gronkowcem. Mowa jest tutaj o 90-95% przypadków zachorowań. Do powstania jęczmienia na oku lub na oczach dochodzi w szczególności wśród osób, które mają obniżoną odporność ze względu na przebyte schorzenia lub też nadmierny stres.

Jeśli chodzi o inne przyczyny jęczmienia na oku, wyróżnia się wśród nich także nieleczoną cukrzycę i trądzik. Ponadto jęczmień oka może występować również wśród osób, które zakładają na oczy soczewki kontaktowe.

Leczenie jęczmienia na oku

Jęczmień na oku zwykle można z powodzeniem wyleczyć domowymi sposobami. Stosuje się w tym przypadku suche okłady rozgrzewające na zamknięte powieki. Niezwykle ważna w takim przypadku jest odpowiednia higiena rąk przed i po położeniu okładu, by móc uniknąć przedostania się do oka i na powiekę groźnych dla ludzkiego organizmu bakterii.

Jeśli chodzi o inne metody leczenia, obejmują one stosowanie maści oraz kropli zawierających specjalne antybiotyki, przepisanych specjalnie przez lekarza. Są to środki do stosowania miejscowego w przypadku pojedynczych zmian. Z kolei, gdy jęczmień na oku występuje w formie mnogiej, lekarz zwykle przepisuje silniejsze antybiotyki podawane doustnie.

Czego należy unikać w leczeniu jęczmienia na oku? Przede wszystkim jego wyciskania. Należy pamiętać o tym, że jęczmień pęka samoistnie i wówczas uwalnia ropę oraz ulega zaschnięciu. Próby stymulowania jęczmienia mogą zakończyć się tylko wydłużeniem okresu jego obecności na oku.

Powikłania nieleczenia jęczmienia na oku

Nieleczenie lub też leczenie w nieodpowiedni sposób jęczmienia na oku może prowadzić do powikłań. Najbardziej poważnym z nich jest tzw. gradówka. Jest to zniekształcenie powieki związane z pojawieniem się na niej charakterystycznego guzka. Ten guzek nie jest bolesny, ale skutecznie przeszkadza. Można go usunąć jedynie za pomocą zabiegu chirurgicznego, stąd warto jest unikać takich sytuacji.

Zobacz też – co stosować na jęczmień w oku.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Jęczmień w oku – przyczyny, objawy, leczenie

  1. trawnik pisze:

    A najlepsze jest to, że lekarze mówią, że nie wiadomo o co chodzi z tym pocieraniem obrączką jęczmienia na oku, ale… działa! Więc skąd to wszystko się bierze? Czary jakieś to nie są, więc może po prostu nasi lekarze nie są dostatecznie wykształceni i nie umieją wiele i sobie nie radzą?

  2. Izka pisze:

    Ale co się dziwisz? Dla lekarzy jęczmień na oku to nie jest choroba, która im spędza sen z powiek 🙂 Zwłaszcza, że często po prostu biorą na przeczekanie. Zapisują jakąkolwiek maść, za którą dostają kasę, a potem jęczmień przecież i tak sam przechodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

81 − 76 =