Czym jest rzęsistkowica i jak można ją nabyć?

Rzęsistkowica jest schorzeniem pasożytniczym, którym można się zarazić poprzez kontakty płciowe z drugą osobą. Mowa tu nie tylko o seksie, ponieważ pasożyt może przetrwać bardzo długo w bieliźnie, ręcznikach lub gąbkach do mycia. Dlatego posiadanie prywatnych przyborów toaletowych jest tak istotne w życiu każdego człowieka. Wywołuje ją pierwotniak: rzęsistek Trichomonas vaginalisZnajduje się on w pochwie bądź cewce moczowej, ponieważ znajduje tam odpowiednio wilgotne i ciepłe środowisko.

Jakie objawy występują w przypadku gdy mamy rzęsistkowicę?

Skoro wiemy już czym ona jest i jak się nią zarazić, powiedzmy sobie pokrótce jak wyglądają objawy posiadania rzęsistka Trichomonas vaginalis.
U kobiet zazwyczaj można zauważyć między innymi żółto – zielone upławy o nieprzyjemnym zapachu, swąd i pieczenie w okolicach intymnych oraz bolesne parcie na mocz, a także bóle w podbrzuszu, które mają zmienne nasilenie. Wszystkie te objawy to efekt stanu zapalnego narządów płciowych, czasami również dolnego odcinka dróg moczowych.
Mężczyźni zaś zmagają się z ostrym zapaleniem napletka i żołędzi, cewki moczowej, pęcherza moczowego, czasem również gruczołu krokowego. Charakterystycznymi objawami tego stanu są między innymi: dreszcze, gorączka, obrzęk, zaczerwienienie oraz specyficzne bóle w kroczu.

Jak rozpoznać rzęsistkowicę?

Jeżeli zauważymy u siebie wyżej wymienione dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań. Są to badania mikroskopowe, gdzie wykorzystuje się materiał biologiczny pobrany z wydzieliny cewki moczowej, wydzieliny pochwy oraz moczu. Konieczne są również badania na obecność dwoinki rzeżączki lub krętka białego, ponieważ występowanie Trichomonas vaginalis w naszym organizmie zwiększa ryzyko występowania innych chorób wenerycznych.

Na czym polega leczenie rzęsistkowicy?

Leczenie osób zarażonych tym schorzeniem powinna być wykonana przez specjalistę. Dodatkowo jego skuteczność powinna być oparta na badaniach kontrolnych. Jeżeli chcemy aby leczenie przyniosło zamierzony efekt, należy pamiętać o tym, że ważne jest jednoczesne badanie wszystkich osób zarażonych, które są w pobliżu osoby zarażonej. Wszyscy domownicy, a jeżeli mieszka w akademiku bądź internacie to każdy zamieszkały w tym budynku. Dodatkowo, osoba zarażona powinna wezwać na badania swoich partnerów seksualnych, ponieważ prawdopodobieństwo zarażenia w układach partnerskich wynosi nieomal 100%. Badanie na rzęsistka polega na podawaniu choremu pochodnych imidazolu oraz metronidazolu. Mają one działanie pierwotniako- i bakteriobójcze w stosunku do drobnoustrojów. Od momentu rozpoczęcia leczenia, aż do jego końca należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych.

Jak zapobiec zarażeniu się rzęsistkowicą?

Należy na każdym kroku pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, to znaczy stosowaniu prezerwatyw. Nie powinniśmy zapominać o dbaniu o higienę osobistą, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem okolic intymnych. Nasza łazienka również powinna być regularnie dezynfekowana oraz myta. Najważniejszym aspektem jest oczywiście unikanie jednorazowych przygód seksualnych.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Czym jest rzęsistkowica i jak można ją nabyć?

  1. Bila pisze:

    U mnie nie było żadnych objawów rzęsistkowicy. Zwłaszcza na początku, żadnego swędzenia ani nic. Dopiero jak pojawiła się wysypka to wybrałam się do lekarza, potem skierowanie do kolejnego… I tak się skończyło.

  2. Julita pisze:

    Bo na początku objawy rzęsistkowicy są praktycznie niezauważalne. A że lekarze odsyłają zawsze do innego, to praktycznie norma. Większość z nich wie, że taka choroba jak rzęsistkowica w ogóle istnieje, ale jak się objawia i jak ją rozpoznać, to już mało który.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 + = 86