Zbyt niski poziom cholesterolu – co warto o nim wiedzieć?

Zbyt niski poziom cholesterolu – co warto o nim wiedzieć?
Oceń nasz wpis!

Bardzo wiele słyszy się o zbyt wysokim poziomie cholesterolu. Zdarza się jednak, że poziom cholesterolu jest zbyt niski. Również jest to stan niebezpieczny dla organizmu, aczkolwiek nie tak bardzo, jak zbyt wysoki poziom cholesterolu, ze względu na możliwość szybkiego zlikwidowania tego problemu.

Kiedy mamy do czynienia z niskim poziomem cholesterolu?

Niski poziom cholesterolu to sytuacja, w której poziom cholesterolu całkowitego spada poniżej 100 mg/dl. Zdarza się, że jest to sytuacja chwilowa i poziom cholesterolu po pewnym czasie stabilizuje się, aczkolwiek równie często może to być rezultat wystąpienia określonego schorzenia.

Więcej na temat cholesterolu na stronie: http://www.cholesterolowa.pl

Przyczyny niskiego poziomu cholesterolu

Jakie mogą być przyczyny niskiego poziomu cholesterolu we krwi? Przede wszystkim może być to efekt bardzo intensywnej terapii, ukierunkowanej na obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu. Stosowanie zbyt dużej ilości leków, restrykcyjna dieta i wysoki wysiłek fizyczny mogą doprowadzić do znacznego obniżenia poziomu cholesterolu, poniżej poziomu, który jest dopuszczalny.

Niski poziom cholesterolu może być oprócz tego efektem zaburzeń wchłaniania o podłożu genetycznym lub też związanych z różnego rodzaju infekcjami. W przypadku podejrzenia tego typu zaburzeń pacjent jest kierowany zwykle do lekarza gastrologa.

Zdarza się również, że niski poziom cholesterolu związany jest z nieprawidłowościami w zakresie pracy wątroby. To właśnie wątroba odpowiada za produkcję największej ilości cholesterolu. Niski poziom cholesterolu może być spowodowany zarówno przez stany zapalne wątroby, jej marskość, ale również różnego rodzaju choroby nowotworowe dotykające wątrobę. Niektórzy lekarze wskazują na niski poziom cholesterolu w przypadku nadczynności tarczycy. To właśnie tarczyca może wpływać na różnego rodzaju procesy odbywające się w organizmie.

Efekty zbyt niskiego poziomu cholesterolu we krwi

Wysoki poziom cholesterolu prowadzi do takiego schorzenia, jak miażdżyca, którego efektem jest zawał serca i choroby krążenia, a niekiedy również udar mózgu.

Inaczej wygląda to w przypadku zbyt niskiego poziomu cholesterolu. Niedobór cholesterolu bardzo często powoduje problemy natury psychicznej, jak depresja i gwałtowne zachowania prowadzące do samobójstwa. Niski poziom cholesterolu sprzyja niestety także zwiększeniu ryzyka zachorowania na nowotwory i chorobę Parkinsona. Są to zwykle konsekwencje długookresowe, dlatego tak niezwykle istotna jest profilaktyka nastawiona na wykonywanie badań okresowych, które pozwalają na bardzo wczesne wykrycie problemów z cholesterolem.

Cholesterol, który kojarzy się bardzo często negatywnie, odgrywa bardzo ważną rolę dla pracy mózgu. Mózg jest bowiem organem, który jest bogaty w cholesterol. Jego niedobory w tym miejscu mogą wpływać na nieprawidłową transmisję sygnałów mózgowych. Konsekwencje takiego stanu rzeczy są już bardzo poważne. Takie osoby mogą mieć problemy w prawidłowym funkcjonowaniu w ciągu dnia, szczególnie jeśli chodzi o pracę umysłu podczas nauki oraz podczas wykonywania prac, które wymagają intensywnego myślenia.

 

 

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


8 comments on “Zbyt niski poziom cholesterolu – co warto o nim wiedzieć?

 1. śląski napisał(a):

  Cholesterol jest demonizowany, bo można mieć wysoki cholesterol, ale jak człowiek jest aktywny fizycznie, to nic mu nie grozi, bo nie odkładają się blaszki i miażdżyca się nie pojawi. Sęk w tym, że od razu po zaprzestaniu ćwiczeń zaczyna się kłopot.

 2. sklepikarz napisał(a):

  No nie do końca, bo trzeba jeszcze pilnować diety. Same ćwiczenia na cholesterol nie pomogą, zwłaszcza że nikt nie zacznie od zera być nagle super sportowcem. Trzeba powoli, małymi kroczkami wszystko zmieniać i wtedy na pewno wyjdzie na lepsze.

 3. podpis@podpis.au napisał(a):

  bzdury powtarzacie. jestescie swietnym i nieswiadomym naganiaczem dla koncernow nastawionych na zysk a nie na zdrowie. kto wam powiedzial, ze LDL i HDL to 2 rozne cholesterole, skoro obydwa to sa te same z tą róznica, ze płyna w odwrotnym kierunku wątroba-serce ? Jak cholesterol płynie do serca to zły, a jak wraca do watroby to robi się nagle dobry (bo zły to LDL, a dobry HDL) ? Większej bzdury chyba nie da sie juz wymyslic. najgorsze jest to , ze w to uwierzylo pół swiata a drugie pół powtarza tą bzdurę bez namysłu . NIE MA ZADNYCH KONKRETNYCH DOWODÓW na to, ze wysoki cholesterol jest przyczyną udarów i miażdzycy. Sa natomiast dowody, ze wysoki cholesterol towarzyszy tym chorobom i to wszystko co mozna powiedziec o wysokim cholesterolu. Moze czas byscie przestali sobie blokowac myslenie poprzez zanizanie ilosci cholesterolu krązącego w waszych zylach (mózg to 75procent calkowietgo cholesterolu) ?

  • Barbara napisał(a):

   Popieram. Wszystkie komòrki nazego organizmu zbudowane sa z cholesterolu. Lecytyna z ktorej zbdoway jest mózg to połączone ze sobą dwie cząsteczki cholesterolu LDL i HDL . LDL mamy w organimie więcej bo wiecej go potrzebujemy. Bez niego nasz organizm się nie egeneruje. Znam 4 osoby, ktore braly statyny ok 10 lat. Wszyste te osoby nie mogą żyć smodzielnie, są jak rośliny, bez pamięci I własnj woli.

 4. kazimierz napisał(a):

  kazimierz mam cholesterol całkowity 84 LdL-47 a HDL-30 trójglicerydy 98 czy to bardzo żle proszę o pomoc.

 5. Barbara napisał(a):

  Popieram. Wszystkie komòrki nazego organizmu zbudowane sa z cholesterolu. Lecytyna z ktorej zbdoway jest mózg to połączone ze sobą dwie cząsteczki cholesterolu LDL i HDL . LDL mamy w organimie więcej bo wiecej go potrzebujemy. Bez niego nasz organizm się nie egeneruje. Znam 4 osoby, ktore braly statyny ok 10 lat. Wszyste te osoby nie mogą żyć smodzielnie, są jak rośliny, bez pamięci I własnj woli.

 6. Justyna napisał(a):

  Ludzie, ktorzy najdluzej zyją mają po 230,270 cholesterolu.
  Niestety, ale medycyna zaniżyla te normy po to by kazdego prawie leczyc na nadmiar cholesterolu. Najwazniejsze w tym wszystkim są tróglicerydy. Nawet kiedy jest zły nie obniżamy go lekami a zdrową dietą.
  Zacytuję :
  „Na litość boską, jeśli chcesz zbadać sobie gospodarkę lipidową, to przynajmniej zwracaj uwagę na te wyniki, które są istotne. Najważniejszy wskaźnik na typowym profilu lipidowym to stosunek ilości trójglicerydów do HDL (należy podzielić liczbę trójglicerydów przez HDL). Jeśli stosunek ten jest poniżej 2 oznacza to, że masz głównie duże i puszyste LDL – nie są one czynnikiem ryzyka w chorobach serca. Jeśli liczba ta jest wyższa niż 3, oznacz to, że masz głównie małe i gęsteLDL, co z pewnością oznacza ryzyko zachorowania na serce.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − = 9