Co to jest wazektomia i na czym polega zabieg?

Co to jest wazektomia i na czym polega zabieg?
Oceń nasz wpis!

Wazektomia jest bezpieczną i niewątpliwie bardzo skuteczną metodą stałej antykoncepcji u mężczyzn. Zabieg polega na przerwaniu ciągłości nasieniowodów, czyli przewodów odprowadzających plemniki z jąder. Z uwagi na nieskomplikowaną procedurę wazektomię wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga też użycia skalpela ani zakładania szwów, dzięki czemu pozwala uniknąć ryzyka powstania krwiaka, zakażenia oraz dolegliwości bólowych.

Proces zabiegowy poprzedza się znieczuleniem skóry moszny tuż nad nasieniowodem, dokładnie bocznie od miejsca przejścia prącia do moszny. W następnej kolejności, poprzez kilkumilimetrowy otwór skóry nasieniowód ulega przecięciu w odległości min. 3 cm od najądrza. Na tym etapie końce nasieniowodów powiązane zostają nicią chirurgiczną lub w odmiennym przypadku ich światło zostaje zamknięte w procesie elektrokoagulacji, czyli prądu medycznego wywołującego wysoką temperaturę. Następnie cały proces wykonany zostaje po drugiej stronie moszny. Cały zabieg zajmuje około 30 minut. W większości przypadku nie ma konieczności stosowania antybiotyku, a w celu ustalenia czy zabieg został wykonany prawidłowo, małe fragmenty nasieniowodów zostają wysłane do laboratorium, gdzie przeprowadzone są badania histopatologiczne pod tym kątem.

Po zabiegu

Warto mieć na uwadze, że zabieg wazektomii nie przynosi natychmiastowych rezultatów. Dopiero na podstawie badania przeprowadzanego najwcześniej, po upływie 3 miesięcy od zabiegu, istnieje możliwość określenia skuteczności przeprowadzonej procedury ambulatoryjnej. Co więcej z obserwacji specjalistów wynika, że u 80% pacjentów po upływie, wspomnianych wyżej, 3 miesięcy nasienie nie zawiera już ruchomych plemników, z kolei ilość plemników nieruchomych nie powinna przekraczać 100 tysięcy na 1ml. Ponadto potrzeba ok. 20-30 wytrysków by w przeciągu 3 miesięcy całkowicie pozbyć się z nasieniowodów zalegających tam plemników. Jeśli po tym okresie wciąż stwierdza się w nasieniu obecność plemników ruchomych niezbędne jest powtórzenie badań co 6 tygodni. Z kolei obecność plemników w nasieniu po upływie 6 miesięcy od zabiegu skutkuje koniecznością powtórzenia wazektomii.

Czy wazektomia jest zabiegiem odwracalnym?

Wbrew pozorom wazektomia jest zabiegiem odwracalnym, z tym, że przywrócenie ciągłości nasieniowodów okazuje się dużo bardziej skomplikowanym i kosztowanym procesem, na dodatek nie daje gwarancji uzyskania płodności. Z tego też względu wazektomia powszechnie uważana jest za trwałą metodę męskiej antykoncepcji.

Zabieg odtworzenia ciągłości nasieniowodów nazywany jest wazo-wazostomią. To proces zaliczany mikrochirurgiczny, gdyż wymaga użycia mikroskopu, a to przez bardzo małe światło nasieniowodu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trwa minimum kilka godzin. Niemniej jednak trzeba pamiętać, iż nawet w przypadku prawidłowo przeprowadzonej wazo-wazostomii skuteczność wynosi około 60-80%, a spada ona wraz z upływem czasu. Dzieje się tak między innymi dlatego, że kilka lat po wazektomii organizm mężczyzny może zacząć wytwarzać przeciwciała przeciwko własnym plemnikom, a to niewątpliwie ma kluczowy wpływ na płodność głównie poprzez zmniejszoną ruchliwość plemników. Podobny wpływ na możliwość zajścia w ciążę po rekonstrukcji ma wiek partnerki. Biorąc pod uwagę statystyki i trudności ze spłodzeniem potomstwa, pacjentom decydującym się na zabieg wazektomii zaleca się zamrożenie nasienia, które w sytuacji niepowodzenia przywrócenia ciągłości nasieniowodów może posłużyć do przeprowadzenia zapłodnienia pozaustrojowego.

Czytaj też: http://pochp.net.pl/wazektomia/

Powikłania po zabiegu

Mimo, iż wazektomia jest raczej nieskomplikowanym i bezpiecznym zabiegiem, podobnie jak przy każdej ingerencji ambulatoryjnej, również w tym przypadku mogą wystąpić powikłania, choć te statystycznie zdarzają się rzadko.

Należą do nich:

  • Krwawienie – u nielicznych pacjentów może dojść do krwawienia z okolicy rany na zewnątrz lub wewnątrz moszny, co w konsekwencji prowadzi do powstania krwiaka. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce w przeciągu pierwszych 48 godzin po zabiegu. Należy również mieć świadomość, że przy pierwszych stosunkach po zabiegu nasienie może mieć kolor brązowy lub nawet być zabarwione krwią.
  • Zakażenie – zazwyczaj jest to lekkie zakażenie skóry moszny, nie wymagające stosowania antybiotyku.
  • Granuloma nasieniowodu – jest to wyczuwalne zgrubienie pod skórą moszny w miejscu przeciętego nasieniowodu. Spowodowany jest nieznacznym wyciekiem plemników z jednego końca nasieniowodu wewnątrz moszny, gdzie w rezultacie tworzy się stan zapalny. Leczenie opiera się na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych.
  • Przewlekły ból moszny – kilka tygodni po zabiegu w okolicy moszny pojawia się ból i lekki dyskomfort, który jednak z czasem ustępuje.
Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


One comment on “Co to jest wazektomia i na czym polega zabieg?

  1. wer-kos27 napisał(a):

    No to pokaze mezowi ze sie da odwrocic wazektomie a nie tak jak on twierdzil nie ma juz szans jak sie czlowiek rozmysli. Powikladnia to sa zawsze po kazdej lekarskiej ingerencji w nasz organizm i to normlane takze jedyne co nas powstrzymuje to fakt ze moglibysmy kiedys zalowac tej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

77 + = 85