Stulejka

Stulejka
Oceń nasz wpis!

Stulejka to zmiana chorobowa (nabyta lub wrodzona) polegająca na zwężeniu ujścia napletka. W poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze zagadnienia dotyczące niniejszej choroby. Opisane zostaną również sposoby jej leczenia oraz najważniejsze kwestie związane z zabiegiem chirurgicznym mającym na celu wyeliminowanie problemu stulejki.

Co to jest stulejka?

Problem stulejki polega na nadmiernym zwężeniu napletka, które w konsekwencji uniemożliwia mężczyznom zsunięcie go z żołędzi penisa lub w znacznym stopniu utrudnia wykonanie niniejszej czynności powodując przy tym znaczny dyskomfort.

Stulejka u dorosłych mężczyzn najczęściej jest następstwem nierozpoznania, lub niewłaściwego leczenia choroby w dzieciństwie. Do nabycia niniejszej choroby może również dojść na skutek przebytego urazu lub stanów zapalnych i alergii rozwijających się w okolicach napletka. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia stulejki jest również niewłaściwa higiena okolic intymnych oraz konsekwencje związane z cukrzycą.

Zobacz: Stulejka – Poradnia urologiczna Gdańsk

Jak wygląda stulejka?

Stulejka charakteryzuje się widocznym i specyficznym zwężeniem napletka.

Stulejka DIAGNOZA

W postępowaniu diagnostycznym możemy wyróżnić następujące elementy:

 • Obszerny wywiad lekarza z pacjentem;
 • Badanie diagnostyczne mające na celu zbadanie przyczyny występowania niniejszego problemu, oraz określenie stopnia jego zaawansowania;
 • Badanie węzłów chłonnych umieszczonych w pachwinie, mające na celu wykluczenie ewentualnego stanu zapalnego rozwijającego się w obrębie okolic intymnych i układu moczowego mężczyzny.

W zależności od rozpoznania, jakim może być stulejka częściowa, lub całkowita lekarz dobiera dla pacjenta odpowiedni sposób leczenia.

Stulejka LECZENIE

Zaniechanie leczenia, lub jego nieprawidłowy przebieg może doprowadzić do rozwoju poważnych konsekwencji. W tym zaburzeń współżycia seksualnego, rozwoju ropnego stanu zapalnego, zaawansowanej postaci stulejki (załupka) oraz problemów psychologicznych, w tym depresji.

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia niniejszej choroby, oprócz właściwej higieny i stosowania wskazanych leków, uznaje się leczenie chirurgiczne, polegające na rozcięciu stulejki.

Stulejka ZABIEG (PRZYGOTOWANIE)

Przed planowanym zabiegiem należy udać się na konsultacje chirurgiczną oraz urologiczną podczas, której wyjaśniony zostanie przebieg niniejszej operacji. Dodatkowo na dwa tygodnie przed zabiegiem pacjent powinien wykonać obszerne badanie krwi, uwzględniające między innymi: morfologię ogólną, poziom antygenów HBS, czas krzepnięcia osocza oraz poziom wartości enzymów wątrobowych Alat. Ponadto w okresie 14 dni przed zabiegiem należy wstrzymać się od stosowania antybiotyków oraz wszelkich leków rozrzedzających krew. W ciągu 6 godzin przed zabiegiem należy wstrzymać się od spożywania pokarmów oraz picia.

Stulejka PRZEBIEG ZABIEGU

Niniejszy zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym i polega na przecięciu i poszerzeniu ujścia napletka, które w konsekwencji pozwala na jego swobodne ściąganie. W przypadku zaawansowanej postaci stulejki konieczne jest obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka.

Stulejka ZALECENIA i MOŻLIWE POWIKŁANIA

Po przebytym zabiegu pacjent zobowiązany jest przyjmować określone leki sterydowe oraz przeciwbólowe. Konieczna jest również zmiana i odpowiednia pielęgnacja złożonego prze lekarza opatrunku (pierwsza zmiana powinna nastąpić po upływie 24 godzin).

Okres gojenia się blizn wynosi od 7 do 10 dni. Niemniej jednak w ciągu 30 dni od przebytego zabiegu należy wstrzymać się od jakichkolwiek form aktywności seksualnej.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie powinien związany być z występowaniem jakichkolwiek konsekwencji niepożądanych. W nielicznych sytuacjach może jednak dojść do rozwoju takich powikłań jak:

 • Opuchlizna pozabiegowa;
 • Delikatne krwawienie z okolic penisa;
 • Ropienie rany (związane z nieprawidłową higieną);
 • Plamy i przebarwienia na penisie (ustępujące zazwyczaj samoistnie po upływie 3-4 dni)

Stulejka WAŻNE INFORMACJE

 • Czy operacja stulejki jest bolesna?

Niniejszy zabieg przeprowadzany jest w całkowitym znieczuleniu. Ewentualny dyskomfort i dolegliwości bólowe mogą jednak odczuwalne być w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu.

 • Czy leczenie stulejki jest refundowane z NFZ?

Refundacja niniejszej operacji jest możliwa, na podstawie wydanej opinii lekarskiej, stwierdzającej konieczność przeprowadzenia zabiegu.

Czy operacja stulejki to jest to samo co obrzezanie?

Tylko w przypadku zaawansowanej postaci choroby konieczne jest przeprowadzenie całkowitej resekcji napletka.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Stulejka

 1. Marko napisał(a):

  Stulejka u dorosłych nie może pojawić się nagle, z niczego. Zawsze przyczyna jest dokładnie taka sama. Stulejka u dzieci, która nie była w odpowiedni sposób leczona. Albo nawet nie była leczona wcale, co też dość często się jeszcze niestety zdarza.

 2. Ula Urszula napisał(a):

  Zależy co masz na myśli, bo często za dorosłego się uznaje już nastolatka, a dla mnie to nadal jest dziecko, tylko że nieco bardziej wyrośnięte. A stulejka to nie jest pod żadnym względem problem dorosłych tylko dzieci i to w dodatku małych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =