Objawy wirusa HPV

Objawy wirusa HPV
Oceń nasz wpis!

Objawy wirusa HPV – Objawy wirusa brodawczaka ludzkiego. Wirus HPV to ponad 200 serotypów, z czego kilkanaście ma wybitny potencjał onkogenny- infekcja nimi może generować rozwój nowotworów. Wśród populacji osób w wieku 19-45 lat, około 80% mogło mieć kontakt z którymś typem wirusa. Tym, co sprzyja szerzeniu wirusa, jest często bezobjawowy charakter zakażenia oraz łatwość jego przekazywania – drogą płciową lub przez używanie wspólnych przedmiotów higieny osobistej.

Kłykciny kończyste

Jak objawia się wirus HPV? Infekcja typami nieonkogennymi wirusa (m. in. 6, 11, 13, 30, 40, 42, 43 i 44) daje objawy bardzo charakterystycznych zmian skórnych. Kilka tygodni do kilku miesięcy po zakażeniu w okolicy warg sromowych i szyjki macicy u kobiet, bądź na mosznie, prąciu i odbycie u mężczyzn, pojawiają się tzw. kłykciny kończyste. Są to pojedyncze lub zlewające się ze sobą twory, przypominające kształtem kalafior. Mają one tendencję do zwiększania rozmiarów; w skrajnych przypadkach mogą generować ból podczas współżycia lub uniemożliwiać oddawanie moczu. Wiele takich infekcji ma charakter przemijający i mija samoczynnie, niektóre mają jednak charakter przetrwały. Każde zmiany o charakterze kłykcin kończystych należy jak najszybciej usunąć, najczęściej z wykorzystaniem lasera lub krioterapii – zmiany te są rezerwuarem wirusa i sprzyjają zakażaniu kolejnych partnerów seksualnych.

Zrób test na kłykciny kończyste – zamów online przez Laboratorium z Gdańska

Znacznie poważniejsze konsekwencje ma infekcja typami onkogennymi wirusa HPV, zwłaszcza16, 18, 31 i 45. Najczęściej te zakażenia mają charakter bezobjawowy. Zakażenie typem wirusa nie jest jednoznaczne z zachorowaniem na raka, znacznie zwiększa jednak takie ryzyko. Tym, co sprzyja inicjacji nowotworzenia, jest obecność tzw. kofaktorów, czyli czynników towarzyszących. Najważniejsze z nich to:

 • wczesny wiek inicjacji seksualnej,
 • częsta zmiana partnerów,
 • nie stosowanie prezerwatyw,
 • doustna antykoncepcja hormonalna,
 • liczne porody,
 • palenie tytoniu.

Wirus HPV i rak szyjki macicy

Kombinacja tych czynników wraz z infekcją HPV daje potencjalnie śmiertelną mieszankę. Kilkanaście lat od infekcji może dojść do rozwoju zmian nowotworowych. O wirusie HPV mówi się najczęściej w kontekście szyjki macicy. I słusznie – niemal 100% przypadków raka szyjki macicy generowanych jest wirusem HPV. Potwierdzone jest to wynikami badań genetycznych HPV DNA u kobiet dotkniętych tą ciężką chorobą. Jednak wirus HPV zagraża także mężczyznom. Prawie 90% przypadków raka odbytu oraz 40% raków prącia ma podłoże poinfekcyjne. Objawy wirusa HPV typów onkogennych dają objawy wynikające dopiero z rozwoju zmian nowotworowych – jest to ból, krwawienie czy współtowarzyszące infekcje grzybicze i bakteryjne.

Co roku w Polsce niemal 3500 kobiet słyszy zatrważającą diagnozę – rak szyjki macicy. Połowa z nich niestety umiera. Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą infekcja wirusem HPV. Działania profilaktyczne sprowadzają się do unikania ryzykownych zachowań seksualnych oraz wyeliminowania jak największej liczby kofaktorów zakażenia. Zalecane jest też regularne wykonywanie testu HPV DNA, który jednoznacznie potwierdza obecność infekcji już w jej najwcześniejszych stadiach. A dla dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, dostępna jest bardzo skuteczna szczepionka.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


6 comments on “Objawy wirusa HPV

 1. Ula napisał(a):

  O objawach wirusa HPV mówi się tylko u kobiet, a tymczasem mężczyźni najczęściej są jego nosicielami. Bo od kogo zarażają się kobiety, jak nie od Was, drodzy panowie? Szczepionka jest dla kobiet, ale to właśnie faceci powinni zwalczać wirusa HPV żeby jeszcze nie zarażać kobiet, na którym im zależy.

 2. gościu napisał(a):

  …a mężczyźni to niby od kogo, kochanie się zarażają…?
  tak, tak… od obcych bab.

 3. Gośka napisał(a):

  Cześć!
  Słuchajcie, jeśli macie podejrzenia, że jesteście zarażone wirusem HPV – to najlepiej zrobić test PCR na HPV – ten z genotypowanie 37. Ja zrobiłam w Lifemedica w Gdańsku przez stronę http://drwenerolog.pl, tzn wysylaja test pobiera sie wymaz i wyslaja kuriera po zestaw pobraniowy. Wyszło ze mam ale naszczesci nie ten odpowiedzialny za raka. Teraz moja gin mnie obserwuje i jest ok. Szkoda umierac na raka szyki macicy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *