Objawy choroby refluksowej

Objawy choroby refluksowej
Oceń nasz wpis!

Choroba refluksowa może przez dość długi czas przebiegać w ukryciu lub powodować objawy, które utrudniają postawienie prawidłowej diagnozy. Z drugiej strony osoby odczuwające dolegliwości standardowe przy tym schorzeniu, również rzadko zgłaszają się do lekarza od razu. Kiedy warto zasięgnąć rady specjalisty i czym grozi nieleczona choroba refluksowa?

Czym jest refluks

Refluks to cofanie się treści pokarmowej z powrotem do przełyku. Jest to objaw całkowicie fizjologiczny i o ile nie występuje nadmiernie, nie jest zazwyczaj szkodliwy. Wiele osób odczuwa refluks jako tak zwaną zgagę – objawia się ona między innymi pieczeniem w przełyku lub w klatce piersiowej. Jeśli taki stan jest przewlekły, może to świadczyć o chorobie refluksowej. Tym określeniem nazywa się zazwyczaj uszkodzenia, które powoduje kwas żołądkowy, działający poza miejscem swojego przeznaczenia. Zgaga bywa mylona z dolegliwościami pojawiającymi się przy chorobach serca. Ze względu na to, że objawy mogą być bardzo podobne, lekarze często zlecają najpierw badanie EKG, a dopiero po wykluczeniu schorzeń układu krwionośnego wykonują badania w innych kierunkach.

Objawy choroby refluksowej

Objawy choroby refluksowej, w przeciwieństwie do standardowej zgagi, zwykle nie znikają samoistnie. Po pewnym czasie nasilają się. Działanie kwasu żołądkowego w przełyku może prowadzić do patologicznych zmian, które początkowo nie muszą być dokuczliwe, ale nieleczone mogą nawet zagrażać życiu.

By samodzielnie rozpoznać chorobę refluksową warto zwracać uwagę nie tylko na objawy, które wskazują na schorzenie przewodu pokarmowego. Kwas żołądkowy może działać nie tylko bezpośrednio. Oprócz wypalania nadżerek w przełyku kwas może tworzyć opary, które mogą działać szkodliwie na układ oddechowy. Wtedy mogą pojawić się: – przewlekłe zapalenia gardła i oskrzeli

– chrypka,

– zmiana tonacji głosu,

– przewlekłe zapalenia uszu.

Cofanie się treści pokarmowej aż do jamy gębowej może być również powodem próchnicy, ponieważ kwas żołądkowy osłabia szkliwo zębów. Dlatego ubytki pojawiające się pomimo dbania o stan zębów powinny być powodem do niepokoju – o tym więcej tutaj: http://poradnikrefluksowy.pl/.

Na chorobę wskazują przede wszystkim dolegliwości pojawiające się zaraz po posiłku. Niekoniecznie musi to być zgaga – niepokojące jest również uczucie zalegania pokarmu w przełyku, które może świadczyć o zmianach takich jak uchyłki.

Leczenie choroby refluksowej

Leczenie choroby refluksowej musi być poprzedzone postawieniem właściwej diagnozy. Im szybciej schorzenie zostanie rozpoznane, tym większa szansa na nieinwazyjne leczenie. Ignorowanie objawów choroby prowadzi często do takich powikłań jak uchyłki i zwężenie przełyku. Nieleczone nadżerki mogą prowadzić także do nowotworów, dlatego po rozpoznaniu refluksu często zleca się gastroskopię, by ocenić stopień zmian.

Niektóre powikłania w przypadku choroby refluksowej muszą być leczone operacyjnie. Dopiero potem można rozpocząć właściwą terapię, polegającą na podaniu naprawdę skutecznych środków, które nie tylko zobojętniają, ale również zmniejszają ilość wydzielanego kwasu żołądkowego. Konieczna bywa również zmiana diety na bardziej lekkostrawną.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Objawy choroby refluksowej

  1. Sisi napisał(a):

    Jak ktoś wie co to jest refluks to radzę swoją wiedzę znacznie zrewidować. Bo jak wejdziecie na tą stronę: http://poradnikrefluksowy.pl/ to się okaże, że jednak refluks może mieć tyle rodzajów, że wcale nie będzie to takie łatwe do rozkminienia. I naprawdę można się zdziwić.

  2. Iwonka napisał(a):

    Nic mnie tam nie zdziwiło. Chociaż rzeczywiście refluks często jest mylony ze zgagą, nudnościami i innymi dolegliwościami, które same w sobie wcale nie są groźne. Gorzej jak ktoś mach ręką a choroba refluksowa w najlepsze się rozwija. Wtedy pojawia się realny problem i na to trzeba uważać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 + = 48