Leczenie trądziku – popularne tabletki na trądzik

Leczenie trądziku – popularne tabletki na trądzik
Oceń nasz wpis!

Leczenie schorzenia, jakim jest trądzik, w wielu przypadkach nie może obejść się bez wspomagania farmakologicznego. Dobranie odpowiedniego leku nie jest jednak zadaniem łatwym. W zależności od rodzaju i nasilenia objawów oraz reakcji naszego organizmu różne medykamenty mogą działać inaczej. Zanim rozpoczniemy kurację, warto zatem poznać działanie leków. Zobaczmy zatem, jakie tabletki najczęściej stosowane są w leczeniu trądziku i poznajmy najważniejsze informacje na temat ich stosowania. 

O tym, jakie tabletki na trądzik powinniśmy stosować, zdecydować powinien lekarz lub dermatolog po dokładnym zbadaniu naszego przypadku. Zazwyczaj na efekty działań danego medykamentu czekać trzeba dość długo. Jest to jednak uzależnione od sposobu i siły jego działania. Jednym z najbardziej popularnych środków na trądzik jest izotretynoina.

Jak działa izotretynoina?

W uproszczeniu, izotretynoina na trądzik jest pochodną witaminy A, czyli retinoidem. Lek zażywa się w postaci kapsułek przez okres od czterech miesięcy do pół roku, a jego dawkę określa lekarz po rozpoznaniu konkretnego przypadku. Składnik hamuje wydzielanie przez organizm łoju, zmniejszając rozmiar gruczołów łojowych go produkujących. Jeśli lekarz przepisze nam bazujący na tym skladniku lek na trądzik, początkowo możemy zanotować nasilenie objawów, jednak po zakończeniu kuracji w 80-90% przypadków trądzik zanika. Bywa jednak, że cykl stosowania trzeba powtórzyć.

Ze względu na obecność silnego składnika, jakim jest izotretynoina, skutki ubocze mogące pojawić się podczas stosowania można by wypisać na dość długiej liście. Należą do nich między innymi:

  • suchość skóry,
  • choroby wewnętrzne, na przykład zaburzenia działania wątroby,
  • problemy ze stawami,
  • depresja.

Podczas stosowania leków na bazie tego preparatu należy także szczególnie dbać o dietę i ciało, między innymi zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz nawilżać skórę odpowiednimi preparatami złuszczającymi i nawilżającymi.

Ponieważ leczenie trądziku izotretynoiną to jeden z najbardziej popularnych sposobów walki z tym schorzeniem, na rynku dostępne są różne tabletki na trądzik na recepte, których jest ona głównym składnikiem. Należą do nich między innymi izotek czy aknenormin.

Jak działa izotek?

Izotek to jeden z leków, który oparty jest na działaniu izotretynoiny. Uznawany jest za jeden z najsilniejszych z tej grupy, stąd sięga się często wtedy, gdy zawiodą inne preparaty na leczenie trądziku. Ponieważ jego głównym składnikiem jest izotretynoina, opinie na temat stosowania izoteku bazują z jeden strony na (opisanych wyżej) skutkach ubocznych, jakie wywołuje ten składnik, z drugiej zaś na tym, że pomimo niepożądanych efektów jest skuteczny w leczeniu tej skórnej przypadłości. Podczas zażywania izoteku szczególnie zaleca się dbanie o skórę poprzez nawilżanie jej i unikanie promieni słonecznych. Wystąpić może także suchość oczu czy ust.

Aknenormin, roaccutane i inne leki na trądzik

kuracja przeciwtrądzikowa - co stosować?Kolejnym z grupy leków opartych na  izotretynoinie jest aknenormin. Podobnie jak izotek, hamuje on proces rogowacenia skóry, przyczyniając się do oczyszczania jej oraz zmniejszając ilość zaskórników. Złuszcza skórę, wspomagając regenerację blizn i przebarwień, jakie powstały podczas choroby. Aknenormin to silny preparat, który polecany jest w ciężkich przypadkach. Tak jak opisany wyżej izotek, może wywoływać silne skutki uboczne, włączając w to depresję i myśli samobójcze.

Podobnie jest z roaccutane, lekiem w niektórych krajach zakazanym. W sieci można znaleźć wiele opinii, według których te tabletki, choć w wielu przypadkach skutecznie zwalczają trądzik, mogą doprowadzić do niepożądanych skutków. Oznacza to nie tyle, że należy od razu z nich zrezygnować, a konieczność robienia tego pod kontrolą lekarzy i przeprowadzania częstych badań krwi i ogólnego stanu w trakcie kuracji. Do tej samej grupy leków należą axotret, lek dostępny w różnych wielkościach stężenia izotretynoiny, a także curacne. Więcej o działaniu aknenorminu i podobnych leków powie Ci ten artykuł.

A może hormony w leczeniu trądziku?

Inną popularną metodą leczenia trądziku są tabletki hormonalne na trądzik. Jest to jednak wyłącznie sposób dla osób, u których problemy ze skórą mają właśnie podłoże hormonalne. Po leki hormonalne na trądzik sięgają zatem zazwyczaj osoby w okresie dojrzewania oraz młode kobiety w wieku rozrodczym. Jest to jeden ze sposobów walki z trądzikiem, który poprzedza leczenie izotretynoiną. Tego typu preparaty, np. tabletki antykoncepcyjne, hamują działanie androgenów odpowiedzialnych za stan naszej skóry. W efekcie stabilizacja działania układu hormonalnego może przyczynić się do ustąpienia objawów.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

33 − = 27