Kłykciny kończyste u mężczyzn

Kłykciny kończyste wywoływane są wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (Human Papilloma Virus), który przenoszony jest drogą płciową i powoduje pojawianie się brodawek na zakażonym obszarze skóry. Z uwagi na swój płciowy charakter, wirus dotyczy zazwyczaj intymnych stref kobiecych oraz męskich, a pojawiające się brodawki znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie – nieleczone stają się zagrożeniem dla zdrowia całego organizmu.

Objawy zakażenia wirusem HPV – jak rozpoznać kłykciny kończyste?

Warto zaznaczyć, że zarażenie wirusem HPV dotyczy każdego z możliwych stosunków płciowych – zarówno waginalnego, jak i oralnego oraz analnego. Odnosi się w tym samym stopniu do relacji hetero i homoseksualnych.

Pierwsze objawy pojawiają się około trzy miesiące po zakażeniu, jednak jest to granica umowna, gdyż występowanie kłykcin kończystych, ich stopnia nasilenia oraz czasu rozwoju uzależnione jest w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji konkretnego organizmu.

Pod wpływem wilgoci i ciepła zmiany szybko wzrastają, w swojej najbardziej zaawansowanej postaci przybierając postać narośli przypominających kalafiory. W zależności od lokalizacji powstałych zmian stają się mniej lub bardziej uciążliwe podczas codziennych czynności higienicznych oraz ogólnego funkcjonowania.

Kłykciny kończyste u mężczyzn – przebieg choroby

W odniesieniu do zakażenia mężczyzny wirusem HPV rzadko dochodzi do poważnych powikłań zdrowotnych – zazwyczaj układ odpornościowy radzi sobie w walce z wirusem, doprowadzając do samoistnego ustąpienia powstałych zmian.

Kłykciny kończyste pojawiają się u mężczyzn najczęściej w postaci brodawek narządów moczowo – płciowych, występując na penisie w jego środkowej części lub pod napletkiem, na mosznie, w okolicy odbytu lub w skrajnych przypadkach wewnątrz cewki moczowej. Kształt narośli może być różny, jednak najczęściej przybierają one postać wspomnianych powyżej kalafiorowatych guzków bardziej lub mniej wypukłych.

Poważniejszymi konsekwencjami zakażenia wirusem HPV u mężczyzn mogą okazać się stany przedrakowe – grudkowatość bowenoidalna oraz choroba Bowena, jak również nowotwory odbytu oraz prącia. Te jednak występują w skrajnie zaniedbanych przypadkach, nie poddawanych wcześniejszemu leczeniu.

Leczenie kłykcin kończystych

Istotność poddawania omawianych zmian odpowiedniej terapii wynika z faktu ich negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie – przyjmuje się, że wirus HPV może wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne w postaci zmian nowotworowych w obrębie narządów płciowych.

Leczenie kłykcin kończystych odbywa się przy zastosowaniu różnego rodzaju środków farmakologicznych – zaliczają się do nich kremy oraz maści, mające na celu stopniowe zmniejszanie powstałych narośli, jak również krioterapię, czyli zamrażanie ciekłym azotem zmian obecnych na skórze.

Jeśli zaordynowana terapia nie przynosi pożądanych rezultatów, konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, w przebiegu którego kłykciny są usuwane. Coraz bardziej popularne stają się także nowoczesne technologicznie rozwiązania, jak oddziaływanie prądem elektrycznym lub laserem.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Kłykciny kończyste u mężczyzn

  1. Boczek pisze:

    Jak sprawdzałem w sieci to wyglądają okropnie. Muszę sprawdzić moje ciało bo często jestem na to narażony. W jasny sposób wiadomo dlaczego. .

  2. Kevin pisze:

    Wirus HPV u mężczyzn to wbrew pozorom coraz częstszy problem. Duże portale medyczne też o tym piszą, więc jest coś na rzeczy: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/choroby-przenoszone-droga-plciowa/hpv/hpv-u-mezczyzn/
    Lepiej się przebadać i wiedzieć czy jest jakiś kłopot czy nie ma się czym martwić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

58 + = 68