Jak długo rozwija się rak szyjki macicy?

Jak długo rozwija się rak szyjki macicy?
Oceń nasz wpis!

Wbrew obiegowej opinii rak szyjki macicy nie jest chorobą genetyczną, ryzyko jego pojawienia się występuje u każdej kobiety, z tym że gwałtownie wzrasta wraz z ukończeniem 30 roku życia. Istnieją również czynniki, które dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu.

Dotyczy to kobiet, które stosowały antykoncepcję hormonalną dłużej niż 4 lata, są aktywne seksualnie od dłuższego czasu i często zmieniały partnerów, unikały badań cytologicznych i cierpiały na częste stany zapalne w pochwie. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest jednak zarażenie się wirusem HPV, który stanowi bezpośrednią przyczynę nowotworu.

Jak długo rozwija się rak szyjki macicy?

Na szczęście rozwój tego nowotworu jest dość rozciągnięty w czasie, rozwija się on bowiem przez 5 do nawet 12 lat. W tym czasie zwykłe badanie cytologiczne, przeprowadzane rutynowo przez ginekologa, może wykazać zmiany określane jako stany przedrakowe. Badanie jest o tyle istotne, że jest właściwie jedynym dowodem na to, że zaatakował nas nowotwór, nie daje on bowiem żadnych objawów. Upławy, bóle i krwawienie z pochwy pojawiają się już wtedy, kiedy zaawansowany jest rak szyjki macicy – jak szybko się rozwija od tego momentu zależy to od pacjentki, jednak często jest to już zaawansowana jego faza. Badanie cytologiczne jest bezbolesne, darmowe i nieinwazyjne. Ginekolog pobiera wymaz z pochwy a następnie zleca jego badanie pod kontem różnych chorób, przede wszystkim wykrywany jest rak szyjki macicy, jak długo się rozwija już, w jakiej jest fazie. NFZ finansuje badania kobietom między 25 a 59 rokiem życia, raz na 3 lata.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1