Domowe sposoby na ból ucha

Domowe sposoby na ból ucha
Oceń nasz wpis!

Ból ucha to bardzo nieprzyjemny stan – wie to każdy, kto choć raz się z nim zetknął. Ma on różne oblicza. Bywa tępy, pulsujący, piekący i może dotyczyć zewnętrznej, bądź wewnętrznej części ucha. Odczuwany ból jest najczęściej efektem zatkania trąbki Eustachiusza, która łączy tylną część gardła i ucho środkowe. Ma to zwykle związek z infekcją zatok lub przeziębieniem.

Istnieje mnóstwo przyczyn takiego stanu – niektóre z nich są niewinne, inne bardzo groźne. Dlatego zanim sięgniemy po domowe sposoby na ból ucha, powinniśmy wykonać szybką, samodzielną diagnozę poprzez poruszanie małżowiną uszną. Jeśli podczas naciskania jej, ból się nasila to najprawdopodobniej mamy do czynienia z zewnętrznym zakażeniem, czyli np. z ostrym zapaleniem ucha środkowego. W takiej sytuacji może wystąpić wyciek z ucha, gorączka i chwilowa, częściowa utrata słuchu. Inna możliwość to zakażenie kanału słuchowego, czyrak kanału słuchowego lub ciało obce wewnątrz ucha, które objawiają się bardzo podobnie. Do przyczyn bólu ucha należą także choroby gardła, zmiany ciśnienia bądź głębokie nurkowanie. Nieprzyjemne uczucie pojawia się wtedy podczas przełykania lub jest trwałe.

Niezależnie od tego, z jakiego powodu boli nas ucho, z problemem tym musimy udać się do lekarza. Zanim jednak specjalista obejrzy i zaradzi coś na nasz problem, musimy zazwyczaj borykać się z nim kilka dni. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak pozbyć się bólu ucha domowymi sposobami. Jest ich wiele, a większość metod wykorzystuje zasoby naszych kuchni. Przedstawiamy niektóre z nich:

Ciepła woda

Kiedy boli ucho, ukojenie możemy znaleźć poprzez ogrzewanie go. Wystarczy, że do butelki wlejemy ciepłą wodę i owiniemy ją ręcznikiem, a następnie ułożymy głowę na tak przygotowanej poduszce. Bolące ucho powinno leżeć bezpośrednio na ciepłym kompresie. Dzięki temu ból powinien się zmniejszyć.

Oliwa z oliwek

Najbardziej popularna metoda walki z bólem ucha. Oliwę należy podgrzać do temperatury ciała i wlać do ucha kilka jej kropli. Tłuszcz ten działa kojąco poprzez nawilżenie ucha, a do tego pomaga pozbyć się infekcji. Wykorzystując ten sposób musimy pamiętać, by nie podgrzać jej za mocno i nie poparzyć ucha. Oliwę z oliwek można zastąpić oliwką dla dzieci.

Czosnek

Ten naturalny antybiotyk działa także jako domowy sposób na ból ucha. Świetnie zastępuje drogie i wyniszczające organizm tabletki. Wystarczy, że rozgnieciemy ząbek czosnku i wpuścimy jego sok do bolącego ucha, a nieprzyjemne uczucie powinno złagodnieć.

Cebula

Kolejna królowa polskich kuchni, która świetnie radzi sobie z chorobami i infekcjami. Jak pozbyć się bólu ucha z pomocą cebuli? Trzeba ugotować ją w całości, tak by była miękka. Kiedy jest jeszcze ciepła – owijamy ją czystą ściereczką i przykładamy do ucha. Po kilku minutach zmieniamy stronę i przykładamy ją także do ucha zdrowego.

Imbir

Kilka kropel świeżego soku z imbiru także może pomóc pozbyć się bólu w uchu. Korzeń imbiru to warzywo o silnych właściwościach przeciwzapalnych.

Ostre przyprawy

Zjedzenie pikantnego obiadu to bardzo dobry pomysł, kiedy boli ucho. Papryczka chili czy pieprz cayenne, z zawartą w nich kapsaicyną, świetnie poradzą sobie z oczyszczeniem kanalików ucha.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 9 = 1