Chlamydia – przyczyny, objawy, leczenie

Chlamydia – przyczyny, objawy, leczenie
Oceń nasz wpis!

Chlamydia trachomatis to bakterie, które mogą być przenoszone drogą płciową, podczas porodu lub przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą. Wywołują one chorobę chlamydiozę, która często przebiega bez objawów, jednak może również prowadzić do groźnych powikłań, takich jak stany zapalne narządów płciowych czy niepłodność. Na chorobę najbardziej narażone są osoby prowadzące aktywne życie seksualne bez użycia prezerwatyw. Chlamydia trachomatis zawiera dwa biotypy LGV i trachoma w których obrębie wyodrębniono 15 serotypów. Szczepy w zależności od serotypu powodują różne typy schorzeń. Serotypy A, B, Ba, C wywołują jaglicę, serotypy D-K zapalenie cewki moczowej, śluzowo-ropne zapalenie szyjki macicy oraz zapalenie spojówek i zapalenie płuc u noworodków. Szczepy LGV z kolei powodują ziarniniaka wenerycznego.

Chlamydioza przez to, że często przebiega bezobjawowo powoduje, że łatwo nieświadomie zarazić nią drugą osobę. Do objawów choroby można zaliczyć upławy występujące po 7-14 dniach od momentu zakażenia, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, krwawienie z pochwy, krwawienie po stosunku, zaczerwienienie okolicy krocza, gorączkę, zapalenie najądrza. W przypadku zapalenia gruczołu krokowego pojawia się ból krocza promieniujący w kierunku pachwin, jąder i pleców.

Objawy mogą niekiedy przypominać zapalenie stawów. Nieleczona chlamydia może doprowadzić do przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego i zwężenia cewki moczowej oraz do bezpłodności lub jej ograniczenia. Inne groźne powikłania to zmiany w układzie nerwowym, schorzenia naczyń, obniżenie odporności, skłonność do alergii, nadżerki, zapalenia okołowątrobowe, zapalenie i bóle stawów.

Czytaj również: Bakteryjne zapalenie pochwy – http://kandydozy.org.pl/

U noworodków urodzonych przez kobiety z chlamydiozą macicy może wystąpić zapalenie płuc oraz zapalenie gałki ocznej lub spojówek. Wykrycie bakterii polega na oznaczeniu poziomu immunoglobulin IgM i IgG we krwi oraz na wykryciu bakterii w wymazie pobranym ze sromu lub ujścia cewki moczowej. Badanie na chlamydię może również odbywać się przy pomocy sond genetycznych, testów immunoenzymatycznych i testów PCR. Najbardziej skutecznym badaniem na chlamydię jest test genetyczny, który daje 100% pewności co do diagnozy. W celu wykrycia bakterii należy pobrać komórki nabłonka z miejsca zakażenia .

Do wymazu należy zastosować sterylną wymazówkę np. szczoteczkę cytologiczną. Przed pobraniem wymazu należy usunąć nadmiar śluzu z szyjki macicy za pomocą innej wymazówki. Materiał należy dostarczyć do laboratorium w temperaturze czterech stopni w ciągu 24 godzin. Jeśli nie mamy takiej możliwości należy użyć pod wymazówkę specjalnego podłoża, które zakonserwuje komórki i DNA bakterii. W przypadku zapalenia spojówek materiał możemy również pobrać samodzielnie, uprzednio zwilżając wymazówkę solą fizjologiczną. C

horobę leczy się antybiotykamiprzypadku , przy czym leczenie powinno obejmować oboje partnerów seksualnych aby nie dopuścić do ponownego zakażenia. Na chlamydię najlepsze działanie wykazują antybiotyki z grupy tetracyklin, makrolidów, klindamycyna i ryfampicyna. Do leczenia kobiet w ciąży stosuje się erytromycynę. W przypadku podejrzenia choroby nie należy zwlekać z wizytą u lekarza gdyż szybkie rozpoznanie znacznie zwiększa szanse na pełne wyleczenie i uniknięcie powikłań.

Podejrzewasz Wirusa HPV? Zamow domowe badanie PCR - wejdz juz teraz: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/


2 comments on “Chlamydia – przyczyny, objawy, leczenie

  1. Janko wodnik napisał(a):

    A najbardziej niewdzięczne jest to, że chlamydia nie daje żądnych objawów przez bardzo długi czas. Większość przypadków odkrywa się dopiero jak człowiek przypadkowo bada coś innego i wychodzi albo jest już tak rozwinięta chlamydia, że nie da się nie zauważyć nawet jak się nie jest lekarzem.

  2. Altu napisał(a):

    W wielu chorobach wenerycznych jest tak samo. Jak już się pojawią objawy, to choroba jest bardzo do przodu. Chlamydia w tym przypadku nie jest żadnym wyjątkiem. Trzeba się badać jak człowiek ma najmniejsze podejrzenia, że coś mogło być nie tak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =